راه اندازی 4 دانشگاه تک جنسیتی در کشور، اجرای طرح بیماران جنسی

جهان زن: در حالی که در آستانه هشت مارس قرار داریم و در شرایطی که هشت ماه تمام است که زنان کشور دوشادوش مردان در تظاهرات گسترده علیه دستگاه ولایت و استبداد دینی جنگیده اند و بر برابر حقوقی خود با مردان پای فشرده اند و در زندان ها شکنجه ها ی وحشیانه و حتی تجاوز جنسی را برای رسیدن به آمال و آروزهای خود بعنوان یک انسان برابر حقوق تحمل کرده اند، بیماران جنسی حاکم بر ایران، به سراغ طرح های جدید برای دیوار کشیدن میان مردان و زنان کشور ادامه می دهند.
مدیر کل دفتر آموزش های آزاد و غیرانتفاعی وزارت علوم از بررسی راه اندازی چهار دانشگاه تک جنسیتی در تهران و شهرستان ها خبر داد و گفت: باید دید دانشگاه هایی که متقاضی راه اندازی دانشگاه دخترانه هستند شرایط لازم را برای این منظور دارند.
غلامعلی نادری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تاکنون تقاضای راه اندازی دو دانشگاه غیرانتفاعی تک جنسیتی برای تهران و دو دانشگاه غیرانتفاعی تک جنسیتی برای شهرستان به وزارت علوم ارائه شده است.
بررسی تقاضاهای راه اندازی دانشگاه های تک جنسیتی در وزارت علوم
وی اظهار داشت: دانشگاه های تک جنسیتی که اعطای مجوز به آنها برای تأسیس در تهران در حال بررسی است دخترانه اند اما پسرانه یا دخترانه بودن دانشگاههای تک جنسیتی متقاضی در شهرستان هنوز مشخص نشده است.
مدیر کل دفتر آموزش های آزاد و غیرانتفاعی وزارت علوم به مهر گفت: به دانشگاه های غیرانتفاعی دخترانه نیز هنوز مجوز قطعی داده نشده و باید این دانشگاه ها از نظر شرایط و امکانات برای دخترانه بودن بررسی شوند.
شرایط راه اندازی دانشگاه غیرانتفاعی دخترانه
وی با تشریح شرایطی که یک دانشگاه دخترانه برای دریافت مجوز باید داشته باشد به مهر گفت: هیئت موسس دانشگاه غیرانتفاعی دخترانه باید از سه عضو هیئت علمی خانم تشکیل شده باشد و سیستم های داخلی دانشگاه مانند کادر اداری و اعضای هیئت علمی بیشتر باید خانم باشند.
اعطای مجوز به دو دانشگاه غیرانتفاعی در تهران با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی
نادری در پاسخ به این پرسش که اخذ مجوز تأسیس دانشگاه غیرانتفاعی در تهران چندی است لغو شده است اما اکنون اعلام می کنید دو دانشگاه غیرانتفاعی دخترانه برای تأسیس در تهران در دست بررسی هستند افزود: این دو دانشگاه از شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز گرفته اند و سایر امور آنها در زمینه اعطای مجوز اصولی و بررسی های بعدی به وزارت علوم مربوط می شود.
وی همچنین در پاسخ به این شایعه که متقاضیان این دانشگاه ها برخی از مسئولین کشور هستند به مهر گفت: اعطای مجوز به این دانشگاهها از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ربطی به مسئول بودن متقاضیان آنها ندارد. هر متقاضی تأسیس دانشگاه غیرانتفاعی در تهران و یا سایر شهرهایی که تأسیس دانشگاه غیرانتفاعی در آنها ملغی اعلام شده است در صورتی که بتواند دلایل توجیه کننده خود را از تأسیس دانشگاه غیرانتفاعی به شورا ارائه دهند و شورا را در این زمینه قانع کنند می توانند نسبت به راه اندازی دانشگاه اقدام کنند.

در این رابطه «ابتکار» روزنامه صبح تهران در مطلبی تحت عنوان » آيا دانشگاه تک جنسيتي امکان پذير است؟ » به بررسی این طرح پرداخت و پاره ای واکنش ها را نقل کرد.

جنجال ها و جهت گيري هاي پنهان و آشکار در خصوص مسائل مربوط به دانشگاه، بومي سازي مطالب درسي، اساتيد و اخيرا اختلاط جنسيتي; همه و همه در يک کلام يعني به نظر مسوولان امر کميت دانشگاه هاي ايران در بخش هايي لنگ مي زند و يا حداقل وضعيت فعلي با حد مطلوب و آرماني تصميم سازان فاصله ي زيادي دارد. به موجب همين فاصله بود که يک بار موضوع تفکيک کتاب هاي درسي و بار ديگر تبعيض جنسيتي در سهميه کنکور مطرح شد و اينبار فاز جديد وارد بحث جداسازي دانشجويان دختر و پسر شده است. بحث هاي مطرح شده درباره تفکيک جنسيتي در دانشگاه ها بازتاب گسترده يي داشت و بسياري از چهره هاي فرهنگي کشور نسبت به اين موضوع واکنش نشان دادند. حجت الاسلام فضل علي، نماينده ولي فقيه در دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي که خود مبدع راه اندازي مراکز همسريابي در دانشگاه ها بوده بر اين عقيده است که تحصيل دانشجويان دختر و پسر به صورت مختلط در دانشگاه ها باعث به وجود آمدن دوستي هايي مي شود که عوارض خطرناکي به دنبال دارد و البته اين عوارض اجتناب ناپذير است زيرا «اگر گوشت را جلوي گربه بيندازي غيرممکن است که گربه گوشت را نخورد.» سيد محمد غروي، عضو جامع? مدرسين حوز? علمي? قم، اختلاط دانشجويان مجرد را از عوامل فساد در جامعه مي داند که بايد براي آن تدبيري انديشيد. مريم بهروزي، دبيرکل جامعه زينب (س)، جزو مدافعين پر و پا قرص طرح تک جنسيتي کردن دانشگاه هاست و تاکيد مي کند که اين طرح خصلت ارتجاعي ندارد و اجراي آن موجب گسترش حيا و عفاف در جامعه مي شود. با اين حال بهروزي اجراي اين طرح را منوط به وجود شرايط و امکانات لازم مي داند. دکتر محبوبه مباشري، رئيس دانشگاه الزهرا (س) مي گويد: «بايد ريشه ها را محکم کرد. اگر دانشگاه مختلط را جداسازي کنيم، شرکت ها و ادارات و بقيه اماکن را چه کار کنيم؟ من فکر مي کنم بايد فرهنگ سازي کنيم که دختر و پسر جوان ما بتوانند در کنار هم و با رعايت حدود درس بخوانند و هيچ مشکلي نيز پيش نيايد، چنان که ما هم درس خوانديم.»سعدالله نصيري نماينده مجلس شوراي اسلامي گفته است: «در اوايل انقلاب و همزمان با انقلاب فرهنگي اين بحث ها از سوي برخي افراد مطرح شد که مسئولان آن زمان اجراي اين طرح را به صلاح نظام آموزشي کشور نديده و اجرا نکردند. به نظر من آن کساني که به دنبال اين طرح هستند سعي دارند مسائل و مشکلات دانشگاه هاي کشور را با اين مسائل پيش پا افتاده حل کنند که نه تنها باعث حل مشکلات نمي شود بلکه مشکل جديدي را هم بر سر راه نظام آموزشي کشور قرار مي دهد.» حجت الاسلام انصاري راد، رئيس کميسيون اصل 90 مجلس ششم در رابطه با اختلاط جنسيتي در دانشگاه ها بيان داشته است: بايد ريشه ها را محکم کرد. اگر دانشگاه مختلط را جداسازي کنيم، شرکت ها و ادارات و بقيه اماکن را چه کار کنيم؟ «در جامعه امروز نمي توان بين زن و مرد و دختر و پسر ديواري قرار داد و آنها را از سخن گفتن و ارتباط با هم ممنوع ساخت. به جاي جداسازي جنسيتي بايد انسان هايي در جامعه تربيت کنيم که به وظيفه شرعي و اجتماعي خود آگاه باشند و خود را ملزم به رعايت قانون بدانند.» فاطمه راکعي، دبير کل جمعيت زنان مسلمان نوانديش نيز مي گويد: «نمي دانم چگونه است که وقتي فردي به 18سالگي مي رسد همه مجازات هاي جزايي براي او به عنوان يک فرد بالغ اعمال مي شود اما اين فرد هنوز براي تعيين مسير زندگي خود صلاحيت ندارد و حتي اين شايستگي را ندارد که به همراه جنس مخالف خود در يک کلاس درس بخواند.»
زمينه هاي ايجاد طرح
طرح جدا سازي جنسيتي دانشجويان، تاکنون در دانشگاه امام صادق(ع) اجرا شده است. دانشگاه امام حسين(ع) و الزهرا نيز به صورت تک جنسيتي اداره مي شود. بسياري بر اين عقيده اند که طرح جداسازي دختران و پسران در دانشگاه هاي کشور از سال هاي اوليه پس پيروزي انقلاب اسلامي همواره مطرح بوده و هيچ گاه به طور کامل حذف نشده است. موضوع جداسازي جنسيتي در دانشگاه ها با انتشار خبري درباره تصميم برنامه ريزان دانشگاه آزاد اسلامي در قم، براي اختصاص سه روز نخست هفته تحصيلي به دخترها و سه روز ديگر به پسرها مطرح شد. با اعلام راه اندازي دانشگاه دخترانه قم در شهريور ماه سال 86 بار ديگر تحقق اين طرح در سراسر دانشگاه هاي کشور به موضوعي جدي تبديل گشت. پس از آنکه وزارت علوم سياست بومي سازي را در کنکور 87 اعمال کرد، مسئولان دانشگاه پيام نور به ديدار مراجع قم رفتند. در اين ديدار برخي از آيات عظام، بسياري بر اين عقيده اند که طرح جداسازي دختران و پسران در دانشگاه هاي کشور از سال هاي اوليه پس پيروزي انقلاب اسلامي همواره مطرح بوده و هيچ گاه به طور کامل حذف نشده است. سياست بومي سازي را به نوعي تاييد کردند و براي مثال گفتند از اين طريق، مشکلات اخلاقي ناشي از مهاجرت دانشجويان حل مي شود و همچنين جدا سازي کلاس هاي درس دانشجويان دختر و پسر را موجب پيشرفت دانشجويان دانستند.
مشکلات پيش رو
اجراي اين طرح نيازمند مکان، استاد و بودجه است. اگر 50 دانشجوي دختر و پسر در يک رشته با يک استاد داشته باشيم، مي توان 25 نفر آنها را در يک کلاس و 25 نفر ديگر را در کلاسي ديگر قرار داد، حال آن که در بسياري موارد تعداد دانشجويان دختر حاضر در کلاس بسيار بيشتر از تعداد پسران است و گاه در برخي کلاس ها، خصوصا در دوره هاي کارداني و کارشناسي تنها يک يا دو نفر دانشجوي پسر حضور دارند. با توجه به تعداد بالاي دانشجويان در کشور ما، اساسا تحقق اين ايده مستلزم افزايش تعداد ساختمان ها و يا شيفتي شدن دانشگاه ها است و در هر دو صورت نيازمند بودجه و هزينه اي اضافي است.. اين در حالي است که بسياري ازدواج هاي دانشجويي را موفق ترين ازدواج ها و زندگي هايشان را با ثبات ترين زندگي ها مي دانند. ايجاد حائل در ميان قشر فرهيخته و در حال تحصيل(عاليه) کشور اگر سودهايي داشته باشد حداقل زمينه اي مناسب براي آشنايي افراد که منجر به تشکيل خانواده هايي مستحکم مي شود را از بين خواهد برد. اينجاست که مسوولان بايد دوباره جمع شوند و فکري براي مسئله ازدواج و آشنايي جوانان در محيط سالم نمايند و دوباره مسئله دانشگاه با تمام حرف و حديث هايش مطرح شود و اين بدان معني است که آن روز هم هنوز کميت دانشگاه لنگ مي زند.
دانشجو: موج تفکيک جنسيتي کذب است
کامران دانشجو درباره مباحث مطرح شده در مورد کنکور گفت: عده اي مي خواهند کنکور را ابزار تضاد در دولت يا قوا کنند. نمي دانم چرا مي خواهيم مطالب را آن قدر بپيچانيم تا به نقطه اي برسيم که تضادي بين قواي اجرايي و مقننه بوجود بياوريم.» وزير علوم، تحقيقات و فناوري درمورد «جريان موج تفکيک جنسيتي در دانشگاهها چيست؟» گفت: «بگوييد اين موج از کجا آمده است. بياييد منطقي جلو برويم. اصلا چنين موجي نيست الا اينکه بخواهيم موجي را ايجاد کنيم. بحثها کارشناسي مي شود و ممکن است 10 نظر درباره يک موضوع وجود داشته باشد. کشور ما کشور دموکراسي است، کشوري است که وقتي 85 درصد آمدند در انتخابات اخير راي دادند دموکراسي ليبرال را قشنگ به باد دادند و نسخه اش را پيچيدند و کنار گذاشتند.» «درباره بحث تفکيک جنسيتي در دانشگاهها نظرات عنوان مي شوند، ما نيز مي شنويم و آن را در معرض کار کارشناسي قرار مي دهيم. آنچه که با جهان بيني اسلامي بخواند و خواست و مطالبه مردم هم باشد را انجام مي دهيم. در حال حاضر تفکيک جنسيتي نه در بحث کارشناسي اش وجود دارد، نه بحث است و نه موج. در صدد ايجاد موج هم نباشند.» «تنها چيزي که وجود دارد و از طرف وزارت علوم مطرح شده است اين است که رشته هايي خاص بانوان و رشته هايي خاص آقايان را در دانشگاهها ايجاد مي کنيم. همچنين دانشگاههاي خاص آقايان و خاص بانوان اگر لازم باشد ايجاد مي شود. موج و بحثي را نمي بينم الا اينکه نظرات متفاوت وجود دارد و ما نيز از نظرات استقبال مي کنيم.»با تمام اين اظهار نظرها آيا واقعا دانشگاه تک جنسيتي امکان پذير است؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: