دعوا بر سر قيمت يك دختر!

«جهان زن»ـ ماجرای ناراحت کننده فروش یک دختر خردسال، از روی فقر، در افغانستان تنها یک نمونه هست. همین ماجرا ماه پیش در کشوری هم چون آلمان نیز اتفاق افتاده است. در خبر ها آمده بود که مردی اهل ترکیه و ساکن آلمان دختر خود را به قیمت پانزده هزار و پانصد یورو به طلبکار خود فروخته بود. نمی دانم این مبلغ چند هزار یا میلیون افغانی می شود. فقر اقتصادی و فقر فرهنگی و نگاه کالائی به زن به همین جا ختم نمی شود. هزاران زن و دختر جوان ایرانی که به شیخ نشین ها برده می شوند هم یک نوع فروش زنان هست. هزاران زن و دختر جوان روس و لهستان و چک و … که با فریب  از عشرتکده های مدرن اروپائی سر در می آورند نیز فروش زنان و دختران هست. باید ریشه های این امر را شناخت و در هم ریخت.
دعوا بر سر قيمت يك دختر !
سيدوحيد هاشمي
ماجراهاي ازدواج هاي قبل از وقت دختران و اختلافات سني بين دختر و شوهر از مسايلي نيست كه براي ما زياد تازگي داشته باشد . همه ما و شما از اين قبيل ماجراها زياد شنيديم ولي اين ماجرا كمي فرق دارد .
در اين جا هم ميخواهم مورد ديگري را در اين ارتباط بيان كنم و كوشش كردم تا جايي كه امكان دارد از حاشيه روي خودداري كنم.
داستان از اين قرار است كه چندي پيش ، يك تن از اهالي ولسوالي شيندند كه فعلآ مسكونه ولايت هرات است و پدر يك طفل دوازده ساله به نام زيبا مي باشد ، دختر خويش را در بدل مبلغ يكصد هزار افغاني به عقد ازدواج يك پيرمرد در مي آورد كه بنا به گفته خود داماد ، عمرش هشتاد و دو سال مي باشد !
دخترك دوازده ساله ، يك سال قبل مجبور به ازدواج شد ! حالا دعوا بر سر پول است !
اين موضوع برميگردد به يك سال قبل ، ولي چرا حالا اين موضوع افشاء شده و چگونه نهادهاي مدني و خبرنگاران از اين موضوع باخبر شدند خود داستان مفصلي دارد .
از قرار معلوم پدر دختر ، يك شخص فقير و تهيدست بوده و بخاطر وضعيت بد اقتصادي ، دختر خود را در ازاي مبلغ يك صدهزار افغاني نامزد ميكند و مراسم نكاح و عقد ازدواج نيز صورت ميگيرد .
طي مدت اين يك سال ، دختر بيچاره با آن پيرمرد كه تقريبآ ميشود گفت به جاي پدركلانش بوده زندگي ميكند . شايد اگر كدام اتفاق غير عادي نمي افتاد زندگي اين دختر به شكل طبيعي ادامه مي يافت . صرف نظر از اينكه حقوق انساني و بشري اين دختر نقض گرديده و او بدون رضايت خودش و در خوردسالي به عقد نكاح درآورده شده است نكته جالب اينجاست كه در اين اواخر بين پدر دختر و دامادش جنجال و گفتگوي لفظي بخاطر پرداخت همان مبلغ يك صدهزار افغاني صورت ميگيرد . پدر دختر ميگويد كه از مجموع مبلغ يكصد هزار افغاني ، تنها مبلغ سي و پنج هزار افغاني دريافت نموده در حاليكه دامادش ادعا ميكند كه بيش از شصت و پنج هزار افغاني براي خسرش پرداخته است .
در اثر اين مشاجره لفظي ، پدر دختر طي عريضه اي ، به حوزه پنجم امنيتي پوليس رفته و از دامادش شكايت ميكند .
پدر دختر ، دامادش و خود دختر در حوزه پنجم امنيتي نشسته هستند ،
از دخترك مي پرسم : اين پيرمرد چه نسبتي با تو دارد ؟ او در حاليكه لكنت زبان هم دارد جواب ميدهد : اين پيرمرد بابويم مي شود . نميدانم چرا به خانه ما رفت و آمد ميكند ؟!!!
وقتي پدر دختر را مي بينم معلوم ميشود كه وضعيت اقتصادي مناسبي ندارد. وي ميگويد : من بيكار بودم و هيچ كاري برايم پيدا نمي شد بنآ از روي مجبوري دختر خوردسالم را با اين پيرمرد 82 ساله كه از اقاربم هم مي باشد نامزد كردم.
بعد از اخذ اظهارات طرفين ، موضوع رسمي شد و جهت رسيدگي محول ارگانهاي عدلي و قضايي گرديد .
خسر و داماد هر دو براي يك شب تحت ضمانت رها ميگردند ، اما پيرمرد ، يعني همان شوهر دخترك شبانه فرار مي نمايد و معلوم نيست كه به كجا گريخته است ؟
نتيجه اخلاقي :
بايد از اين كارها ، احساس شرم در جامعه به وجود آيد ، در غير اين صورت اگر جامعه اي اين رسوم را بپذيرد و در برابر آن واكنشي نشان ندهد خود را در سواستفاده جنسي از كودكان همدست مي سازد . مامسلمانان هميشه علاقمند نقد اخلاق جوامع غربي هستيم مثلا در رابطه به مصرف مشروبات الكلي ، بي حجابي ، ارتباط جنسي قبل از ازدواج و يا همجنسگرايي ، اين درست است كه ما اگر كاري ديگري نمي توانيم انجام دهيم حداقل آن را نكوهش كنيم ، طبق حديث حضرت محمد (ص) كه فرموده اند : اگر شاهد انجام كار غلطي هستي آن را اصلاح كن ، اگر نمي تواني عليه آن حرف بزني ، حداقل در قلبت آن را غلط بدان .
اما وقتي خود را مدعي اخلاق مداري مي دانيم بايد به اين طور مسايل نيز توجه داشته باشيم تا خداي نخواسته دشمنان از آن به نفع خود استفاده نكنند
وبلاگ زنان هرات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: