به دختران اعدامی تجاوز می شد که به بهشت نروند!

به دختران اعدامی تجاوز می شد که به بهشت نروند!
مصاحبه امیر جواهری با سودابه اردوان
مهدی کروبی رئیس دو دورۀ مجلس شورای اسلامی روز هفتم مرداد ۱۳۸۸ در نامه ای خطاب به ایة الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری نوشت: «برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده‌ اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده است. از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده‌‌ اند به طوری ‌که برخی دچار افسردگی و مشکلات جدی روحی و جسمی گردیده ‌اند و در کنج خانه ‌های خود خزیده‌ اند.»
در سال های نه چندان دور نیز نامۀ دیگری نوشته شد و در تاریخ ثبت شد.
۱۷ مهرماه سال ۱۳۶۵ ایة الله منتظری قائم مقام رهبری درنامه ای خطاب به ایة الله خمینی رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشت: «آیا می دانید در بعضی از زندان های جمهوری اسلامی دختران جوان را به زور تصرف کرده اند؟ آیا می دانید که هنگام بازجویی از دختران استعمال الفاظ رکیک ناموسی رایج است؟»
نسرین پرواز از زندانیان سیاسی سابق و از بازماندگان اعدام‌های سال ۱۳۶۷ و نویسندۀ کتاب «زیر بوته های لاله عباسی» در گفتگو با رادیو فردا از آنچه در دوران بازداشت در زندان های ایران بر او گذشته و دیده ها و یادهایش سخن می گوید:

نسرین پرواز
«سال ۵۷ وقتی از انگلیس به ایران بازگشتم اولین تظاهرات را دیدم. زمانی که روزنامۀ آیندگان را بسته بودند مردم ریختند بیرون و برای آزادی شعار می دادند. حزب الله ریخت توی جمعیت و چاقو زد. این حوادث زندگی مرا تغییر داد و من نتوانستم برگردم انگلیس. سال ۶۱ دستگیر شدم. حکمم اعدام بود. منتها پدرم توانست تغییرش بدهد.»
خانم پرواز در توضیح این نکته می گوید: «لاجوردی چند صد نفری را به خانواده هایشان فروخت. اعدامی بودند ولی پول هنگفتی گرفت و آزادشان کرد. سال ۶۹ بعد از آمدن هیأت رسیدگی به زندان ها، بار سومی که گالین دوپول آمده بود زندان اوین، شب من آزاد شدم.»

شما در طول این ۹ سال آیا شاهد شکنجۀ جسمی و یا تجاوز به زندانیان زن بودید و احیاناً چنین مواردی را در مورد زندانیان مرد شنیدید؟

نسرین پرواز: من خودم شکنجه شدم و پاهایم فلج شد. نمی توانستم راه بروم. من قبل از اینکه دستگیر بشوم با دختری به نام یاس آشنا شدم. ۱۴ ساله بود که توی تظاهرات دستگیر شد و سه پاسدار در کمیته به او تجاوز کردند. او بچه بود که حامله شد. رفتم که ببینم بتوانم کمکش کنم برای کورتاژ. در زندان هم با دختری به نام آناهید آشنا شدم که با دخترخاله اش دستگیر شده بود. آناهید وقتی دستگیر شد ۱۲ سالش بود. دخترخاله اش ۱۴ سالش بود. اینها در دوران بازجویی توی دو سلول کنار هم بودند. بازجو به دخترخاله اش تجاوز کرد. آن دو شب ها که پاسدارها توی بند نبودند با هم حرف می زدند. دخترخاله اش به آناهید می گوید که من می خواهم خودکشی کنم و تو نباید ناراحت بشوی. می گوید که به من تجاوز شده و دوست ندارم دیگر زندگی کنم. آناهید خودش برای من تعریف کرد که تمام شب با سر و صدا سعی می کرده پاسدارها را متوجه کند که نگذارند دخترخاله اش خودکشی کند اما موفق نشد و او خودکشی کرد.
خانم پرواز با اشاره به ماجرای دختری که او را در کتابش «یاس» نام داده که در ۱۴ سالگی در پی تجاوز حامله شده بود می گوید: نتوانست در کورتاژ به او کمک کند چون پول زیادی برای این کار می خواستند. وی سپس به شرح ماجرای ازدواج یاس با یک جوان و کشتن بچه پس از به دنیا آمدن می پردازد. خانم پرواز می افزاید این ماجرا را در کتابش نقل کرده است.

آیا موارد دیگری از تجاوزهای جنسی یا سوء استفاده های جنسی در زندان زنان مد نظرتان هست؟

نسرین پرواز: دختری را بردند توی سلول انفرادی، توی گوهردشت. یک روز او را بردند و بعد از دو روز وقتی آمد حالش بد بود. یک دفعه شروع می کرد به جیغ زدن. حرف هایی می زد که موقع تجاوز در دفاع از خودش می گفت. دوستانش می فهمند که به او تجاوز شده، حال روحیش خراب بود. بعد از چند سال آزادش کردند. آمد بیرون در خارج از کشور دست به خودکشی زد.
خانم پرواز می افزاید: «متأسفانه جامعه برخورد درستی به مسأله تجاوز نمی کند. برای همین کسانی که به آنها تجاوز شده بیشتر از متجاوزان مواظبند لو نروند. خانوادۀ همین دختر به کسی نگفتند که او خودکشی کرده. اما به نظر من خودکشی او یک خودکشی فردی نیست، خودکشی سیاسی است. گفتند با ماشین تصادف کرده.»
خانم پرواز معتقد است که خانوادهای قربانیان تجاوز باید موضوع تجاوز را علنی کنند. به باور وی به دلیل فرهنگ جامعه کسی جرأت نمی کند بگوید که مورد تجاوز قرار گرفته است.

در مورد آقایان آیا اطلاعاتی دارید؟ آیا در زندان به پسرها و مردان هم تجاوز شده یا می شود؟

نسرین پرواز: در دهۀ شصت به مردان هم تجاوز می کردند. ولی وسعت آن به اندازۀ امروز نبود. الان اینها متوجه شده اند که تجاوز وسیله ای است و فشار سریعی است که از نظر روحی و جسمی تأثیر بیشتری بر فرد دارد. من سه تا از آقایان را می شناسم که به اینها تجاوز شده، یکی از آنها دوازده سال پیش مورد تجاوز واقع شد و صدمه زیادی دیده. دو نفر دیگر در دستگیری های دو سال پیش مورد تجاوز قرار گرفته اند. یکی از آنها هنوز مشغول مداوای جسمی است.
خانم پرواز به قربانیان و خانواده های قربانیان تجاوز توصیه می کند به درمان های روانی بپردازند. وی بر این باور است که نوشتن هم یک نوع درمان است و کمک می کند به شناخت مشکلات.
************************************************
سودابه اردوان زندانی سیاسی سابق و بازماندۀ قتل عام زندانیان سیاسی سال ۱۳۶۷ که هشت سال را در زندان های اوین و قزل حصار بسر برده می گوید: وی از کسانی سخن می گوید که نمی خواهند دختران اعدامی به بهشت بروند.

سودابه اردوان
سودابه اردوان: شکنجۀ جنسی یک ابزار دیگری است برای خرد کردن زندانی. این چیزی نیست که مال الان باشد. از همان سال ۶۰ نگاهی که عمال جمهوری اسلامی و شکنجه گران بخصوص روی زن ها داشتند از این طریق همیشه فکر کردند که شکنجۀ بیشتری را می توانند اعمال کنند. یکی از متداول ترین چیزها این است که زندانیان سیاسی زن بخصوص در آن سال هایی که ما زندان بودیم اکثراً ۱۷ یا ۱۸ ساله بودند. بچه های جوانی بودند ازدواج نکرده. اینها را قبل از اینکه اعدام کنند فکر می کردند حتماً به اینها تجاوز کنند که اینها بهشت نروند. این سیستماتیک بود. اینها توجیه مذهبی پشت آن داشتند.
در موردهائی مشخص بوده که به خانوادۀ فرد اعدام شده شیرینی یا مقداری کمی پول دادند که این شیرینی ازدواج دختر شماست قبل از اعدام! یک قوطی شیرینی فرستادند در عین حال گفتند که این قدر مثلاً پول گلوله باید بدهید. یک چیزی را اشاره کنم، تمام این چیزهایی که رو می شود الان و بحق هم باید رو شود، خیلی خوب است ولی دوران ما اختناق خیلی بد بود. یعنی دوران دهۀ ۶۰ که ما زندان بودیم.
ما نمونه ای داریم. مثلاً زندان تبریز، بازجویی به شکل سیستماتیک به اکثر دخترهای زندانی تجاوز کرده بود ولی نه شرایط اجتماعی نه سیاسی مناسب نبود که کسانی که قربانی این تجاوزها شدند بتوانند صحبت کنند. کسی هم نبوده که حتی از داخل رژیم بخواهد این ها را افشا کند. ما خیلی ماجرا داریم که هنوز پس پرده است.
شادی صدر حقوقدانی که خود به تازگی از زندان آزاد شده می نویسد: «ترانه موسوی چه همان دختر سبزپوشی باشد که در روز ۷ تير در تجمع اطراف مسجد قبا دستگير شد، مورد تجاوز قرار گرفت و بعد به دليل پارگی رحم و مقعد سر از بيمارستانی در کرج و سر آخر سر از سينه گورستانی بی نام و نشان در شمال ايران درآورد و چه اصلاً نباشد اسم رمز همه زنانی است که پس از انقلاب ۵۷ در زندان ها مورد تجاوز قرار گرفتند.»

Advertisements

14 پاسخ

 1. هم میهن
  آیا زمان آن نرسیده که سخن از تظاهرات آرام را کنار گزارده و با هر آنچه در توان و در دستانتان دارید با چنین احریمنی بجنگ ایید و خون کثیفش را بر کف خیابانها و جسم حیوانیش را بر درختان آویزان کنید ؟.
  آیا در خانهایتان چاقوهای تیزتان فقط برای دست بریدن خویش میباشد ؟.
  آیا زمان آن نیست که با چنگ و دندان ، با چوب و چماغ ، با خنجر و دشنه ، و با آنچه میتوانید از دشمن بغنیمت گرفته با اینان که خون ریختن و جنایت برایشان شادی رهبر کثیفشان بیش نیست بجنگ آیید ؟.
  زمان زمان جنگ است ، یا آزادی و یا تن بچنین خفتی دادن.

 2. harchand ke az in kesafatha bizaram, vali bayad ba fekr amam kard.moteasefaneh ensaniat dar jahan mordeh na faghat dar Iran.bayad ba fekr amal kard.eshtebah e 31 sal e ghabl dars e khoobi be man dad, harchand nooshdarooy e baad az marg e Sohrab bood.payandeh Iran o Irani.

 3. عجب منابع معتبری!!!!!!!!!

 4. فرهاد جان، من هم احساس كاملا مشابهي دارم. اما تاريخ جنبش‌ها نشان داده با خشونت نمي توان به جنگ خشونت رفت. اين واقعا منضفانه نيست، اما واقعيت است.

 5. ahmaghaneh hast ke tojih shavad man tajavoz mikonam ta zendani ke dokhatar hast be beheshat naravad dast kari kardane ghavanini ke khod be on eteghad darand ,va khoda cheghadar bayed ahmagha bashad ke in tojieh ra ghabool konad lol ,inha agar ham jedan be in masleh eteghad dashteh bashand ke in tor nist bayed goft ke na tanha aghab hastand .balake az ahmagh ham ahmaghatarand

 6. dooste aziz farhad ,mardom ma hanooz vaghan nafahmidan ke hagheshan naboode va nist ke in hame satam va aazar bebinand,shoma fekr mikonid chand nafar miad tazahorat ? az on hame jamayat,moshkele ma faghat hokomat nist nadani va jahle mardom ham hast .

 7. آیا آخوند خواهش و تمنا سرش میشود؟
  فرهاد جان درود بر شما حرفتان کاملن درسته ولی کاری که من و شما و سایرین باید بدون وقفه انجام دهیم آگاهی مردم ایرانه که این خیلی مهم است طبعن ما به جایی خواهیم رسید که شما گفتید و در واقع این آگاهی دادن ما مانند یک یار گیری است که برای ما بس مهم خواهد بود . ولی همینطور که شما اشاره کردید و من هم معتقد هستم که امکان ندارد که آخوند به آرامی و با خواهش و تمنا دست از سر ما و مملکت ما بردارند . آخوندی که از ده به خاطر نداری به حوزه فرستاده شده و حالا به پول و مقام و همه چیز رسیده آیا امکان دارد که دست از همه نعمت ها بردارد؟
  نه . ما باید با زور و هر چه که داریم به آنها خمله کنیم.این تنها راهه و راه دیگری هم وجود ندارد.

 8. هم میهن من ، هم وطن درد کشیده من که سالهاست در زنجیر چنین خائنان عبا بدوش و شارلاتان که تنها حربه آنان دروغ و ناپاکیست ، سلام میکنم .
  از مردان وزنانیکه سینه ستبر کرده ودم از دین و اسلام و محمدش میزنند ، از همسایه دمپایی پوشم که خود را نماینده مردم مینامد ، از آقایانی که سالها در چنین حکومت ظلم بعنوان وزیر و قاضی و پلیسی که سوگند دروغین برای حفظ جان و مال و ناموس و برابری و عدالت کرده میپرسم ،
  آیا شرمساری شما بی شرفان تمامی نمیدارد ؟!، آیا هنوز به این اعتقاد میدارید که ملت ایران همان ابلهان 31 سال پیش مانند من میباشند ؟!، ایا هنوز به این افکار کثیفی که سالها در گلوی ملت نادان ما سالها به زور کرده و من یکی از آن نادانانم که گول سخنان دروغین رهبرانتان و شمارا بسادگی پزیرفتم پایان نمیدهید ؟!.
  هم میهن من به این خونخواران اجنبی که سالهاست با پررویی و دروغ خون پدران و مادرانتان را در شیشه وریخته و تمامی سروت انانرا برای خویش بغنیمت برده ،
  بگویید ….. ما آنان نیستم ، بگویید نصل جوان ایرانی دروغها ، ناپاکیها ، رظالت ، خونخواری ،دزدیها ، بی عدالتیها و تمامی
  دردهایی که سالها بر ما اورده و با کشتار و زندانی کردن ما، با تجاوز به خواهران و در کسیه کردن آزادی ما برای رسیدن به پول و مقامی که لحظه ای لیلقت آنرا نداشته اید سر فرو نخواهیم برد و جانمانرا بدست شما اجانب نخواهیم سپارد.
  بانان بگویید ایران از آن جوانان آزادیخواه پارسیست ، ایران بشما کثیفانیکه با دروغ و سرنیزه چند سالی بر سر ما آزادگان برای احداف شیطانی و خبیسی که داشته و دارید نیازی نمیدارد.
  بانان بگویید این نسل ، نسل جوانانیست که دینشان آزادی و
  ایمانشان آزادی از دست اجنبی و قاتلانی مانند شماست .
  بانان بگویید تا آخرین قطره خون و تا آخرین نفس برای رسیدن به آزادی میجنگیم ، نه در پشت عمامه بسران ، نه در پشت آنانیکه بدروغ دم از دین ایمان میزنند و ساعتی دگر در زندانهای مخوفشان به شکنجه مضلومان آزادی خواه مشغولند.
  بانان بگویید ، ما جوانان ونسل دیگریم که تا بیرون ریختن شما اجانب خونخوار که سالهاست با اسم دین بخونخواری ایرانیان
  مشغول و شاد بوده اید ، از پا و از نفس نخواهیم نشست.
  بانان بگویید برای دخترانیکه بجرم آزادیخواهی بدارشان کشیدید و قبل از چنین انجام وحشیانه بدویتان که از اجداد کثیفتان به ارث برده اید بانان تجاوز کرده و نامش را دستور دین و امام خواندید ، و برای برادرانیکه بیگناه و بجرم فریاد
  » آزادی » انانرا بدار کشیدید ، شمارا بخاک و خون میکشیم .
  ما نسل پدرانمان نیستیم که گناهشان ساده لوحی و محبت،
  سر بزیری و متانت بود ، ما نسل جدید ایرانیم که تمامی وجودمان پر از نفرت از تو ، اجنبی خونخوار بظاهر متدین میباشد.
  ما نسلی هستیم که سر بزیر نمیبریم و با تمامی نفرتی که از تو در وجود داریم ، خون سیاهت را میریزیم و جسمت را بر درختان اویزان خواهیم کرد.
  ما نسل غیور ایرانیم که برای انتقام تمامی خونهای ریخته بدست شما نامردان ، با صدای بلند ، با قدمهای راسخ و با تمامی آنچه در دست داریم ، کمر بفروکشی تو از منبر آلوده به گناه و خونینت میباشیم .
  ما ایرانیان آزاد یخواه و آزادیم .
  ما نسل جدید غیورانیم.
  ما آزادی خواهانیم .

 9. جناب آرين، آيا تحليل‌هائي كه مي‌گويند اوباما تحت فشار نئوكان قرار دارد تا به ايران حمله كند و يا به اسرائيل براي حمله چراغ سبز نشان دهد را نخوانده‌ايد؟ آيا نخوانده‌ايد همين گروه معتقد است تنها حمله‌اي موثر است كه در آن تما زيرساخت‌هاي كشور نابود شود؟ فكر مي‌كنيد ما بايد خودمان هم بگويئم لطفا ما را بمباران كنيد؟
  تعيين سرنوشتِ خود، نه تنها حق، كه وظيفه هر ملتي است. ملتي كه موفق به انجام اين مهم نشود، تا سالها بعد از دخالت نضامي نيز روي سعادت نخواهد ديد. دو نمونه‌اش را در شرق و غرب خودمان داريم مي‌بينيم.
  آيا قبول نداريد كه با انقلاب اسلامي از چاله به چاه افتاديم؟ قبول نداريد كه اگر نسل آنروز منطقي‌تر عمل مي‌كرد و اسير خشم كور خود نبود الان وضعمان خيلي بهتر بود؟ چند باز بايد اين اشتباه را تكرار كنيم؟

 10. Melati ke be zanesh mesle yek havan negah mikoneh va ba oon ha mesle hayvanat raftar mikoneh faghede tamadone
  be che minazid?
  Ba che minazid?
  che in mardom ro injoor vahshi kardeh ke ba zan ha ye ham vatan intor raftar mikonand?
  man fekr mikonam aval bayad tamadon va ensaniat amookht
  Sangsar yek zan be jorm zena…. aslan hamchin chizi ghabel ghabool yek adam ensan sefat hast? Dige che mishe goft?

 11. صحبت از پژمردن یک برگ نیست

  وای جنگل را بیابان میکنند

  دست خون آلود را در پیش چشم خلق پنهان میکنند

  هیچ حیوانی به حیوانی نمی دارد روا

  آنچه این نامردمان با جان انسان میکنند

 12. […] تابستان ۶۷ آگوست 26, 2010 — جنبش خرداد همۀ ۱۴۲ نفری که برده بودند یادواره ای از تابستان شصت و هفت: خواستگاری بیداران ـ خاوران مجازی به دختران اعدامی تجاوز می شد که به بهشت نروند! […]

 13. لعنت به خامه نه اي و خميني كثافت

 14. قبل ازگفتن سخنم بايدبگويم كه مرااين عقيده نيست كه همه چيز بجاى خودش است ومملكت گل وبلبل است وهيچ نقصان وعيبى نيست بلكه بلاشك مشكلات ونقايص ونقايض بسياريست چه درجامعه چه درنظام وحكومت اما بااطمينان ويقين ميگويم هرآنچه ايشون گفته انددروغ محض وياوه سرايى گزافه گويى است براى اثبات حرفم شمارابه مطالعه مجددمتن بادقت نظروباعقل ومنطق وانصاف دعوت ميكنم كه درخودباحرفهاش برناراستى ونادرستى ادعاهايش دليل آورده وصحه گذاشته

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: