باید فاتحۀ امر دفاع را در ایران خواند

باید فاتحۀ امر دفاع را در ایران خواند
فرشته قاضی
نسرین ستوده حقوقدان و وکیل دادگستری در مصاحبه با من از تفتیش منزل و محل کارش خبر داد و اعلام کرد براساس برگۀ اخطاریه ای که به او داده اند باید ظرف 3 روز به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام” خود را به دادسرای اوین معرفی کند.
او همچنین با تأکید بر این که “این اتهامات را بی پایه و کذب محض” می داند گفت: پس از بررسی روال قانونی یا غیرقانونی صدور و اعلام اخطاریه و مشورت با وکلایش در خصوص مراجعه یا عدم مراجعه به دادگاه تصمیم خواهد گرفت.
تفتیش منزل خانم ستوده، ضبط پرونده ها و مدارک و وسایل شخصی این وکیل دادگستری و همسرش و اخطاریه برای او در حالی صورت گرفته است که بعد از انتخابات مخدوش 22 خرداد سال گذشته وکلای حقوق بشری نیز همچون قشرهای دیگر تحت فشار قرار گرفتند، برخی بازداشت و برخی دیگر ناچار از ترک کشور شدند.
عبدالفتاح سلطانی و محمد علی دادخواه دو وکیل سرشناسی هستند که ماه ها در بند امنیتی زندان اوین به سر بردند و همچنان فشارها بر این دو حقوقدان ادامه دارد. محمد اولیایی فرد در زندان به سر می برد و دادگاه محمد سیف زاده 22 شهریور ماه در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار خواهد شد. خلیل بهرامیان مدتی پیش به دادسرای اوین احضار و تحت بازجویی قرار گرفته بود و صالح نیکبخت نیز پرونده ای در دادسرای اوین دارد.
شاید از این روست که خانم ستوده می گوید: قرار آقایان بر این است که آن قدر عرصه را بر وکلا تنگ کنند که کار دفاع از متهمین به ویژه متهمین سیاسی غیر ممکن شود.
این وکیل دادگستری که روز شنبه موبایلش برای بار دوم از سوی مأموران توقیف شده است در توضیح تفتیش منزل و محل کارش به “روز” می گوید: روز شنبه بعد از ظهر من در دفتر کارم بودم که 4 مأمور آمدند و همزمان 6 مأمور هم به منزلم رفته بودند که همسرم و بچه هایم در منزل حضور داشتند. قراری که برای تفتیش منزل و دفتر کارم به من نشان دادند توسط دادیار ناظر دادسرای اوین آقای فراهانی صادر شده بود و در آن نوشته شده بود که «برای جمع آوری مدارک و دلایل به منزل و دفتر متهم مراجعه شود و آلات و ادوات جرم ضبط شود».

توقیف پرونده ها، تلفن همراه و وسایل شخصی

خانم ستوده با اشاره به توقیف مجدد تلفن همراهش می گوید: بار اول بعد از اعدام آرش رحمانی پور بود که بعد از مدتی وصل شد اما اکنون دوباره در جریان تفتیش روز شنبه موبایلم را توقیف کردند و علیرغم تذکراتی که من در دفتر کارم و همسرم در منزل به مأموران دادیم اما متأسفانه وسایل حرفه ای کاری همسرم از جمله هارد کامپیوتر او را که جزو ابزار کارش است به همراه کیس کامپیوتر دختر و پسرم و سی دی های شخصی آنها با خود برده اند. اتاق متعلق به همسرم و اتاق شخصی بچه های مرا تفتیش کردند که این امر کاملا غیر قانونی بوده است.
وی می افزاید: تعدادی از پرونده های مرا با خود بردند از جمله پروندۀ مربوط به خانم شیرین عبادی و کانون مدافعان حقوق بشر را. من یکی از وکلایی بودم که علیه بازپرس مربوط به پلمپ کانون مدافعان حقوق بشر اعلام جرم کرده بودم. این پرونده را به اتفاق پروندۀ آرش رحمانی پور و تعدادی از پرونده های دیگر که در حال حاضر به آنها رسیدگی می کنم و موکلانم هستند با خود بردند و علیرغم تذکری که دادم که این پرونده ها اکنون در حال رسیدگی است توجهی نکردند.
خانم ستوده سپس به نحوۀ ورود مأموران به منزلش اشاره می کند: ورود مأموران به منزل همراه با اظهارات کذب بوده، ابتدا خود را پستچی معرفی کرده و بعد به دروغ به همسرم گفته بودند که “شما چطور خبر ندارید که همسرتان امروز به دادسرای اوین احضار شده بود و مراجعه نکرد”. این اظهارات کذب نگرانی همسرم را بیشتر کرده بود که مرا بعد از تفتیش بازداشت کنند.

دارند تهدیدشان را عملی می کنند، منتظر بودم

این حقوقدان که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و مطبوعاتی از جمله عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، ضیاء نبوی و همچنین وکالت شیرین عبادی را برعهده دارد از ارائۀ برگۀ اخطاریه ای سخن می گوید که طی آن به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور باید خود به دادسرای اوین معرفی کند.
او می گوید: هیچ کدام از این اتهامات کلیشه ای را قبول ندارم. یک کلیشه از قبل وجود داشته که همۀ فعالین اعم از فعالین کارگری و دانشجویی و مطبوعاتی و… را به تبلیغ علیه نظام متهم می کردند و بعد از انتخاب سال گذشته کلیشۀ دیگری به نام تبانی و اجتماع علیه امنیت کشور هم اضافه شده. من به عنوان یک وکیل دادگستری می گویم که این اتهامات کذب محض و خنده دار است، نه فقط نسبت به من بلکه نسبت به همۀ کسانی که با این اتهامات در زندان به سر می برند. احمد زیدآبادی، کیوان صمیمی، حشمت الله طبرزدی و خیلی های دیگر.
خانم ستوده به احتمال بازداشت خودش اشاره می کند و می گوید: حدود 5 ماه پیش تلفنی به موبایل همسر من شد که به او گفته بودند به همسرت بگو پایش را از پروندۀ عبادی بیرون بکشد و الا برای او بد تمام خواهد شد. الان هم حتماً می خواهند بگویند که دارند تهدیدشان را عملی می کنند. هیچ اشکالی ندارد، من هم منتظر بودم و بدیهی است که اگر بازداشت شوم شرایط عادلانه و برابر با بسیاری از موکلانم که بی گناه در زندان هستند پیدا می کنم و از این بابت وجدان آسوده ای خواهم یافت.

شمشیر دموکلس بالای سر وکلا

این وکیل دادگستری به فشارهایی که بر همکارانش وارد می شود اشاره می کند: شما ببینید چه فشارهایی متوجه خانم عبادی کرده اند؟ برگۀ مالیاتیش از جایزۀ نوبلش بیشتر بود! اعضای کانون مدافعان حقوق بشر یکی پس از دیگری زندان رفتند و آقای سلطانی را هنوز هم می برند و می آورند و…. آقای سیف زاده به عنوان یکی از مؤسسین این کانون 22 شهریور محاکمه می شود، آقای بهرامیان دو هفته پیش یک شب در دادسرای اوین بازداشت بود، آقای نیکبخت پرونده دارد. به همۀ این فشارهای امنیتی، فشارهای اقتصادی که روی همۀ مردم است را نیز اضافه کنید، طبیعی است که ما نباید از این فشارها مستثنی باشیم و چمدان های دلاری که ساخته و پرداختۀ ذهن آقایان است به ما نرسیده است. از سوی دیگر برای تمام وکلای حقوق بشری پرونده های مالیاتی با وجه های کلان صادر شده است. در واقع موضوع ازاین است: قرار است این قدر عرصه بر وکلا تنگ شود که کار دفاع از متهمین به ویژه متهمین سیاسی مشکل و غیر ممکن شود.
خانم ستوده با بیان اینکه “بالای سر همۀ وکلا شمشیر دموکلس است” تصریح می کند: در واقع باید فاتحۀ امر دفاع را در ایران خواند و قضیه سر دفاع است و من مطمئنم که این اتهاماتی که به من نسبت داده اند بابت دفاعی است که از موکلانم کرده ام و می کنم. هر موقع رسیدگی قضائی وجود نداشت من به اطلاع مردم می رساندم و این قضیه آقایان را به شدت عصبانی کرده است اما من نمی توانم در این زمینه کاری بکنم چون اتهام سیاسی به حیات سیاسی جامعه برمی گردد و وقتی رسیدگی قضائی نیست افکار عمومی باید رسیدگی کنند.
این حقوقدان سپس می گوید که باید شرایط صدور و ابلاغ اخطاریه را در مشورت با وکلایش بررسی کند: اگر این اخطاریه کاملاً با رعایت موازین قانونی صادر شده باشد قطعاً به دادگاه می روم.
او همچنین درباره موکلان فعلیش و پرونده های آنها اطمینان می دهد: من پرونده ها را اکثراً به صورت مشترک با وکلای حقوق بشری برعهده گرفته ام که در صورت بازداشت احتمالیم مشکلی برای این پرونده ها به وجود نخواهد آمد اما پرونده هایی که به تنهایی وکالت آنها را برعهده دارم قطعاً قبل از مراجعه به دادگاه تعیین تکلیف خواهم کرد تا همکاری دیگر وکالت آنها را برعهده بگیرد و حقی از موکلین من ضایع نشود و پیگیری این پرونده ها متوقف نگردد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: