با ابلاغ کتبی آزاد کردند و با احضار تلفنی دستگیر!

با ابلاغ کتبی آزاد کردند و با احضار تلفنی دستگیر!
( زهرا صدر )
مریم شربتدار قدس می گوید که سازمان زندان ها نامه ای به همسرش نشان داده و گفته بودند که آزاد شدی و پرونده ات منع تعقیب خورده است حالا می گویند در آزادی ایشان اشتباهی صورت گرفته و باید برگردند به اوین! فیض الله عرب سرخی چهارشنبه شب گذشته با ابلاغ ناگهانی آزادی از زندان اوین رها شد تا در مرحله ای دیگر در مسیر آینده ای روشن حرکت کند، امروز اما با تماسی از دادسرا به زندان اوین بازگشت تا بار دیگر ترس کودتاگران را از مردان رهای سرزمینمان فریاد کند، مریم شربتدار قدس در گفتگو با خبرنگار کلمه می گوید: خودشان هم می دانند که چه دست هائی در کار است که کل نظام و مملکت و همه چیز را به باد می دهد، عقلانیت اجازه نمی دهد که مملکت در چنین مسیری قرار گیرد، انسان عاقل نباید عقلش را به دست اینهائی که نمی دانم واقعاً دنبال چه هستند و یا چه هدفی دارند بدهد، مراقب باشند که مملکت به فنا نرود، باید دنبال مجرمین اصلی بگردند وگرنه روزی متوجه می شوند که دیگر خیلی دیر شده است، فیض الله عرب سرخی عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در حالی به طور ناگهانی به اوین بازگشت که به گفتۀ همسرش فرصت خداحافظی با اعضای خانواده اش را نیز نیافت، معاون وزیر بازرگانی دولت اصلاحات که یکی از ۷ شاکی پروندۀ شکایت از سردار مشفق و کودتاگران است در این چهار روز آزادی تأکید کرده بود که آزادیش غیر منتظره بوده و حتی یک بار هم درخواست عفو، آزادی و حتی مرخصی نداده بوده است، فعالان سیاسی و کارشناسان، این آزادی غیر منتظره را نشانه ای بر آغاز یک حرکت عقلانی از سوی حکومت گرفته بودند اما امروز با این خبر باز هم نگرانی ها تکرار می شود که آیا قرار است آن بخش از حاکمیت هم حرکتی به سمت آیندۀ روشن داشته باشد؟ متن کامل مصاحبۀ کلمه با مریم شربتدار قدس همسر فیض الله عرب سرخی را با هم می خوانیم:

در خبرها آمده بود آقای عرب سرخی به مرخصی نیامدند بلکه آزاد شدند، بازگشت امروز ایشان به اوین به چه دلیلی بوده است؟

صبح از دادسرای اوین با خودشان تماس گرفته و گفته بودند که بیائید برای اجرای احکام، آنجا برایشان توضیح داده بودند که در آزادی ایشان اشتباهی صورت گرفته و باید برگردند به اوین!

یعنی اصلاً در جریان نبودید و آزادی ایشان کتبی ابلاغ شده بوده؟

اصلاً خبر نداشتیم، برگۀ آزادی داخل زندان به خودشان ابلاغ شده بود و مراحل رسمی بوده است، من حتی نتوانستم با ایشان خداحافظی کنم، نه من، نه بچه ها، نه خانواده، خودش هم فکر کرده بود که یک احضار ساده است برای همین هیچ وسیله و لباسی همراه نداشتند.

این اشتباه از طرف کدام نهاد صورت گرفته؟

خود سازمان زندان ها نامه ای به ایشان نشان داده و گفته بودند که آزاد شدی و پرونده ات منع تعقیب خورده است، من فکر می کنم اینها عادت کرده اند به آزار دادن افراد، این هم یک نوع شکنجه است، با اعصاب و روان همه بازی می کنند، هم فرد زندانی و هم خانوده ها، انگار اصلاً برایشان روح و روان افراد اهمیتی ندارد، شانس آوردیم که امروز روز ملاقات ۳۵۰ بود و من توانستم بلافاصله به اوین بروم و در جریان دلیل برگشتنشان به اوین قرار بگیرم وگرنه باید یک هفته صبر می کردم!

روحیۀ آقای عرب سرخی بعد از این بازگشت ناگهانی چطور بود؟

روحیۀ ایشان که خیلی خوب بود، همسرم بیرون بود ناراحت بود که دوستانش آنجا هستند و خودش بیرون، ما دوست داریم همه بیایند بیرون، البته متعجب بود که اشتباه یعنی چه؟ یک شب بگویند شما آزادی و همۀ وسایلت را هم ببر و بعد از چند روز زنگ بزنند که برگرد! نمی دونم والله چه چیز را می خواهند ثابت کنند؟

آیا شما پیگیری قضائی خاصی خواهید کرد؟

نه، تجربۀ دو سال و اندی نشان داده که خیلی اینها نه با درخواست های ما کاری دارند نه با شکایت هایمان، ما شکایت هم که می کنیم از طرف تجلیل می کنند و ما را توبیخ که چرا شکایت کردید! مگر پروندۀ سردار مشفق را فراموش کردید؟ شاکیان را به زندان برگرداندند که چرا شکایت خود را پس نگرفتند! من به شخصه پیگیری قضائی نمی کنم و ایشان و باقی زندانی ها را سپرده ام به خدا، مسیر قانونی هم احساس نمی کنم برایمان مانده باشد، کسی گوش شنوائی برای شنیدن این حرف ها ندارد وگرنه خود آقایان بهتر از همه به پرونده های این عزیزان اشراف دارند، کلاً باید گفت: چشم آقایان روشن که اختلاسگران رها و آزادند و افراد سالم و خدمتگزار پشت میله های زندان!

با توجه به اینکه این بازگشت غیر منتظره بود لحظه ای که ایشان را از پشت شیشه های سالن ملاقات دیدید چه حسی به شما دست داد؟

بالاخره چون ما هنوز بر سر باورها و حرف هایمان هستیم خیلی به آزادی دل خوش نکرده بودیم و منتظر بودیم دوباره به بهانه ای دیگر سراغ ایشان بیایند، البته دیدن ایشان از پشت آن شیشه ها و با گوشی تلفن حرف زدن همیشه بد است و هر بار آزار دهنده است ولی واقعیتش را بخواهید دخترم خیلی بهم ریخت، آن قدر از نظر روحی حالش بد شد که حتی برای ملاقات هم نتوانست بیاید، نفرین های از ته دلش دلم را لرزاند، وای به روزی که جواب این آه ها بیاید.

به نظر شما این حرکت چه پیامی و برای چه کسانی می تواند داشته باشد؟

راستش نمی دانم، ما اول در عین حال که ناراحت بودیم که بقیه نیامده اند بیرون ولی فکر کردیم که شاید واقعاً می خواهند به عقلانیت برگردند و فضا را آرام کنند، تصور ما این بود که تصمیم گرفته اند یکی یکی آزاد کنند اما با حرکتی که امروز دیدیم احساس می کنم بیشتر می خواهند بازی روانی راه بیاندازند.

تحلیل آقای عرب سرخی در این یک هفته از اوضاع و شرایط چه بود؟

با توجه به این که مدت کوتاهی بود خیلی فرصت صحبت پیش نیامد و بیشتر به دیدار دوستان و آشنایان گذشت اما امیدوار بودند که شاید تصمیم گرفته شده باشد زندانیان را آزاد کنند و فضا را از بحران خارج کنند در راستای شروط آقای خاتمی.

از پروندۀ دخترتان چه خبر؟ دادگاهی تشکیل شده است یا خیر؟

پرونده هنوز مفتوح است و خبری ندادند غیر از اخطار ممنوع الخروجی که هفتۀ پیش برایش فرستادند.

با توجه به این که گفتید پیگیری قضائی نخواهید کرد پیام خاصی به مقامات قضائی دارید که از این طریق بشنوند؟

همان طور که همیشه گفته ام خودشان هم می دانند که چه دست هائی در کار است که کل نظام و مملکت و همه چیز را به باد می دهد، عقلانیت اجازه نمی دهد که مملکت در چنین مسیری قرار گیرد، انسان عاقل نباید عقلش را به دست اینهائی که نمی دانم واقعاً دنبال چه هستند و یا چه هدفی دارند بدهد، مراقب باشند که مملکت به فنا نرود، باید دنبال مجرمین اصلی بگردند وگرنه روزی متوجه می شوند که دیگر خیلی دیر شده است.

اگر صحبتی با خوانندگان سایت کلمه دارید بفرمائید

من احساس می کنم که مردم آن قدر آگاهی دارند که خودشان تشخیص دهند که چه کسی حرف حق را می زند و چه کسی ناحق می گوید، همین که مردم می دانند برای ما دلگرمی است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: