دهن کجی به حجاب زورکی +عکس

دهن کجی به حجاب زورکی
جهان زن ـ بیش از سی سال از پیدایش نظام جمهوری اسلامی در پی انقلاب اسلامی و یا بهتر است بگوئیم انتحار اسلامی! می گذرد، یکی از بزرگترین دستاوردهای این نظام به زنجیر کشیدن و سرکوب نیمی از پیکر زخمی و له شدۀ کشوری به نام ایران یا همان زنان است و یکی از کارآمدترین ابزارهای سرکوب رژیم ولایت فقیه تحمیل حجاب زورکی به زنان است، دلیل تراشی های سوفسطائی و خنده دار دربارۀ خوب بودن حجاب و بد بودن و زیانبار بودن بی حجابی نیز از بام تا شام از بوق های تبلیغاتی رژیم برای شنوندگان احتمالی این پرت و پلاها پخش می شوند اما چه سود که زنان ایرانی اگر به فرامرز برسند نخستین کاری که می کنند به دور انداختن حجاب سیاهی و تباهی است و نمونۀ نوین آن هنرپیشۀ سرشناس ایرانی مینا لاکانی است، در درونمرز نیز زنان ایرانی از هیچ فرصتی برای دهن کجی به حجاب سیاهی و تباهی خودداری نمی کنند و نمونۀ نوین یکی از این دهن کجی ها به حجاب زورکی مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا است که نشان داد باوراندن اندیشه های نابخردانه با زور و سرکوب به دیگران ناشدنی است


alt=»» /> گفت‌وگو با بانوان تماشاگر در سالن 12 هزار نفري آزادي
برخي خواب بازي را مي‌ديدند و برخي آمدند براي غش كرده‌ها!

خبرگزاري دانشجويان ايران – تهران
شانزدهمين دوره رقابتهاي واليبال مردان آسيا در تهران با قهرماني ايران به پايان رسيد. نکته جالب توجه اين ديدار حضور پررنگ مردان و زنان ايراني در ورزشگاه 12 هزارنفري آزادي و تشويق پرشور و حمايت همه جانبه آنها بود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حضور پرتعداد تماشاگران زن در رشته هاي واليبال يا بسکتبال را شايد بتوان تاحدي به محدوديت آنها براي تماشاي رقابتهاي فوتبال و حضور در ورزشگاه صد هزار نفري آزادي نسبت داد، اما اشتياق و انگيزه بالاي آنها، به ويژه شور و اشتياق نسل جوان را نمي توان ناديده گرفت. تماشاگران زن در رقابت‌هاي واليبال، خصوصا ديدار نيمه نهايي و فينال حضور پرشوري داشتند و جالب اين كه سكوهاي درنظر گرفته شده براي آنها زودتر از بخش مردان پر مي شد. خبرنگار ايسنا پيش از آغاز ديدار تيمهاي ايران و چين در فينال قهرماني مردان آسيا، با آنها گفت‌وگويي انجام داده كه در زير مي‌خوانيد:

خواب بازي فينال را ديدم

مريم طاهري منش، دختر18 ساله در حالي که به شدت مراقب است هنگام دويدن کلاه چهارلبه اش که سه رنگ پرچم ايران بر آن نقش بسته، از سرش نيفتد، مي‌گويد: « ديشب خواب بازي فينال را ديدم. خواب ديدم 3-2 چين را مي بريم. دو روز است مشغول درست کردن کلاه هستم تا به بازي امروز (پنج شنبه) برسم.»

وي در پاسخ به سوالي درباره‌ي تحصيلات و انگيزه اش از حضور در ورزشگاه هم اين گونه عنوان مي‌کند: «کنکور امسال در رشته مورد علاقه ام قبول نشدم. مي خواستم از چند روز پيش درس را شروع کنم، اما همه حواسم به واليبال بود. من عاشق واليبالم و تمام بازي ها را از نزديک تماشا کرده ام. با توجه به شرايطي که دارم نمي توانم ورزش کنم، اما حداقل مي توانم به ورزشگاه بيايم. اميدوارم ايران قهرمان شود و از جمعه درس خواندن براي کنکور را آغاز کنم.»

مريم درباره اطلاع خانواده اش از حضور او در ورزشگاه مي گويد: «برادرم من را به ورزشگاه آورده است.»

براي حس کنجکاوي خودم آمدم

غزاله راستگو، 26 ساله، ديپلمه و صاحب مغازه عطرفروشي با ظاهري کاملا ورزشي منتظر چيزي يا کسي است و در اين ميان به خبرنگار ايسنا مي گويد: «اولين باري است که به ورزشگاه مي‌آيم. شنيده بودم جو ورزشگاه خوب نيست، اما دوستانم که بازيهاي قبل به ورزشگاه آمده بودند، ابراز رضايت کرده بودند و من هم راضي شدم به ورزشگاه بيايم. حالا هم منتظرشان هستم.»

وي در پاسخ به اين سوال که آيا بعدا باز هم به ورزشگاه مي آيد يا نه با خنده مي گويد: «نمي دانم اگر آمدنم براي تيم ملي آمد داشت و قهرمان شديم، باز هم مي آيم، اما جدا از شوخي بيشتر براي ارضاي حس کنجکاوي خودم امروز آمدم. اگر واقعيت با چيزي که از دوستانم شنيدم همخواني نداشته باشد، ديگر به ورزشگاه نمي آيم.»

غزاله راستگو در حالي که به نظر مي رسيد حرفهاي زيادي براي گفتن داشه باشد، با رسيدن دوستانش خداحافظي کرد و با عجله از ورودي اصلي وارد سالن شد.

تفاوتي بين تماشاگران مرد و زن نيست

ساجده علي نژاد، 27 ساله، کارشناس پرستاري که به همراه همسرش به ورزشگاه آمده مي‌گويد: «پيش از ازدواج امکان حضور در ورزشگاه را نداشتم، اما در اين دو سالي که ازدواج کرده ام چندين بار به ورزشگاه آمدم. فينال ليگ بسکتبال بين تيم هاي مهرام و ذوب آهن را هم تماشا کردم.»

وي درباره برخورد مسئولان برگزاري با تماشاگران زن هم عنوان کرد: «متاسفانه روزهاي اول مشکلاتي وجود داشت و برخي مسئولان و خصوصا ماموران انتظامات برخورد جالبي نداشتند، اما خوشبختانه در روزهاي اخير برخوردها خيلي بهتر شده و تقريبا تفاوتي بين تماشاگران مرد و زن نيست.»

زنان هم به ورزش علاقه دارند

درسا مهديان، دانشجوي کارشناسي ارشد مديريت بازرگاني هم درباره‌ي دليل استقبال پرشور بانوان مي‌گويد: «مردم ما اصل ورزش را دوست دارند و زنان هم از اين قاعده مستثني نيستند. شايد اين که به آنها اجازه حضور در ميدانهاي ديگر داده نمي‌شود، باعث شده تا زماني که فرصت پيدا مي کنند به نوعي ابراز وجود کنند، اما به هر حال نمي توان منکر شد که زنان هم به ورزش علاقه دارند.»

وي درباره‌ي برخي حساسيت‌ها چنين مي‌گويد: «نمي دانم چرا برخي موارد حساسيتهاي زيادي وجود دارد. البته قبول دارم که شرايط ما در ايجاد اين رفتار بي تاثير نبوده است، اما مسلما راه هايي هست که تماشاگران زن هم بتوانند به ورزشگاه ها بروند، البته با رعايت عرفهاي جامعه.»

هم خوشحالم، هم ناراحت

نگار محمدلو، زن 33 ساله اي است که تلاش مي کند پسر 9 ساله اش را با خودش به داخل ببرد، اما با مقاومت مسئولان روبرو مي شود. وي با ناراحتي مي گويد: «آخر من که نمي توانم پسر 9 ساله ام را ميان جمعيت ول کنم. نمي دانم چرا شرايط ما را درک نمي‌کنند. هر قانوني بايد تبصره‌اي داشته باشد.»

اين زن خانه دار در پاسخ به اين که چه نظري درباره حضور گسترده زنان در سالن 12 هزار نفري دارد؟ مي گويد: «راستش هم خوشحالم، هم ناراحت. خوشحالم از اين که زنان ما اين قدر به ورزش علاقه دارند که با وجود اين محدوديت هايي که همين الان ديديد حاضرند از کار و زندگي شان بزنند و به ورزشگاه بيايند. از اين نظر ناراحتم که هميشه نمي‌توانند به ورزشگاه بيايند.»

خانم محمدلو سرانجام با هماهنگي نگهبان پسرش را از ورودي آقايان داخل مي برد تا بتواند او را مقابل خودش اما يک طبقه پايين تر بنشاند.

آمده‌ام اگر کسي از قهرماني غش کرد نجاتش دهم!

ارغوان ستاري، 23 ساله دانشجوي پزشکي با نشان دادن گوشي پزشکي به خبرنگار ايسنا مي گويد: «وسايلم را آورده ام اگر کسي از قهرماني ايران فينت (غش) کرد نجاتش دهم، شوخي کردم! تا همين الان شيفت بيمارستان بودم و يک ساعت نمي شود كه از بيمارستان خارج شده ام. اميدوارم برنامه ريزي هايم با باخت ايران خراب نشود.»

ارغوان درباره برخورد خانواده اش هم اين گونه توضيح مي دهد: «در ميان دوستان و فاميل کساني را ديده ام که بي جهت محدوديت ايجاد مي کنند، اما پدرم خوشبختانه مشکلي با اين موضوع ندارد و دختر و پسر برايش فرقي نمي كند. با توجه به اين که بازيهاي قبلي را از تلويزيون ديده بود و متوجه شده بود جو سالن سالم است و مشکلي ندارد به من اجازه داد. در حالي که سه سال است به برادرم اجازه نمي دهد براي تماشاي فوتبال به ورزشگاه برود چرا که مي گويد جو ورزشگاه صدهزارنفري مسموم است.»

وي در پايان درباره فضاي حاكم بر ورزشگاه ها، پاسخ مي دهد: «در مورد فوتبال فکر نمي کنم بتوان کار خاصي انجام داد و يا حداقل اين که مشکل به اين زودي ها حل نمي شود. برخي افراد حاضر در فضاي فوتبال سطح فرهنگي و فکري پايين تري نسبت به ساير رشته ها دارند و اين مساله به نوعي به رفتار تماشاگران هم رخنه مي کند. تا اين فضا وجود داشته باشد حضور در ورزشگاه براي آقايان هم مضر است چه برسد به خانم ها.»

مردان با خانواده‌هايشان به ورزشگاه بيايند

رزيتا افخمي 22 ساله ابتدا با ديدن آيدي کارت گمان مي کند که خبرنگار ايسنا مسئول برگزاري است و مي خواهد به دليل شلوغي مانع از ورودش به ورزشگاه شود! اما پس از درخواست براي مصاحبه خودش را اين گونه معرفي مي کند: «دانشجوي ترم 5 گرافيک هستم و علاقه زيادي به ورزش دارم، هم به واليبال و هم به فوتبال. انجام بازي ها در تهران فرصتي بود که براي تماشاي رشته مورد علاقه و تشويق تيم ملي کشورم به ورزشگاه بيايم.»

افخمي درباره جو حاکم بر سالن 12 هزار نفري هم مي گويد: «من غير از بازي اول با افغانستان و بازي با ژاپن كه اجازه ندادند، در تمام بازيها به ورزشگاه آمدم. مشکل خاصي وجود نداشت و جو خوبي بود. فکر مي کنم اگر حضور زنان در چنين رقابتهايي بيشتر شود، نگاه بدي که به حضور بانوان در ورزشگاه وجود دارد از بين مي‌رود و همه چيز عادي شود. فکر مي کنم اگر مردان چند بار با خانواده خودشان به ورزشگاه بيايند برخورد بهتري با ديگر تماشاگران زن خواهند داشت.»

امکانات ورزشي براي خانم ها كم است

آيدا پناهي 17 ساله دانش آموز پيش دانشگاهي که از يکي از شرقي ترين نقاط تهران خودش را به ورزشگاه آزادي رسانده، مي گويد: «آدمي نيستم که در هر شرايطي هر کاري انجام بدهم. متاسفانه براي خانم ها امکانات ورزشي كم است و حتي تماشاي بازيها هم محدوديت دارد. به همين دليل از نارمک به اينجا آمده‌ام.»

وي که حضور در فينال آسيا،‌ اولين حضورش در ورزشگاه است، در پاسخ به اين سوال که آيا براي تماشاي ورزش بانوان هم به ورزشگاه مي رود يا خير، مي گويد: «نتايج را تا حدي دنبال مي کنم، اما رقابت هاي باشگاهي چه مردان و چه زنان جذابيت بسيار کمتري از بازيهاي ملي دارد. در رده‌ي ملي هم که به دلايلي که همه مي دانند امکان ميزباني در بيشتر رشته ها وجود ندارد. علاوه بر اين سطح کيفي بسياري از رشته هاي ورزشي بانوان پايين است و اين مساله علاقه تماشاگران را کم مي کند. در همين والييال که با شکست چين قهرمان شديم، آيا تيم زنان مي تواند چين را شکست دهد و يا قهرمان آسيا شود؟»

تنها مشكل رفت و آمد داشتيم

نسترن فلاح 25 ساله نيز به عنوان يك كارمند، يكي ديگر از تماشاگران زن حاضر در استاديوم عنوان كرد: «هر چند حضور بانوان در سالنهاي ورزشي سابقه كمتري نسبت به آقايان دارد، اما زنان هم توانستند پا به پاي مردان، تيم ملي ايران را تشويق كنند. حتي زنان ليدر تشويق كننده اي را نداشتند و به صورت خودجوش و هماهنگ تيم ايران را تشويق مي‌كردند. در اين چند شب هيچ گونه مشكلي براي تماشاگران زن به وجود نيامد و حتي زنان تنها تيم ايران را تشويق مي‌كردند و هيچ گونه حاشيه‌اي نداشتند. يكي از مشكلاتي كه تماشاگران زن با آن روبرو بودند، اين بود كه در شب هاي اول وسيله رفت و آمدي برايمان نبود كه البته در شب‌هاي بعد مسئولان سرويس‌هايي را براي تماشاگران در نظر گرفتند.»

وي با گلايه از اين كه چرا بايد در مسابقه واليبال ستارگان فوتبال مورد تشويق قرار گيرند، گفت: «در مجموع فضاي بسيار خوبي در سالن حاكم بود و تماشاگران زن در تشويق واليباليست‌هاي ايران فوق‌العاده‌ عمل كردند. اين موضوع نشان مي‌دهد كه اگر اجازه حضور بانوان در ورزش هاي ديگر هم داده شود، مشكل خاصي به وجود نخواهد آمد.»

به گزارش ايسنا، تيم ملي واليبال ايران در حالي در شبي رويايي و به يادماندني با پيروزي 3-1 مقابل چين قهرمان آسيا شد كه نزديك به 5 هزار تماشاگر زن يك صدا ايران را تشويق مي كردند و البته عده‌ي زيادي هم به دليل پرشدن سالن امكان حضور را پيدا نكردند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: