چرا برهنه عکس گرفتم

علیا ماجده المهدی در مصاحبه با CNN: چرا برهنه عکس گرفتم
قاهره، مصر (سی ان ان) – نام بلاگر مصری علیا ماجده المهدی به نامی آشنا در خاورمیانه تبدیل شده و بعد از آن که یکی از دوستان عکس برهنه او را در توئیتر منتشر کرد، خیزشی جهانی برپا کرده است. عالیای ۲۰ ساله و دانشجوی سابق، در این عکس که برای اولین بار در وبلاگ خود پست کرد، به غیر از یک جفت جوراب بلند و کفش های چرمی قرمز کاملا برهنه دیده می شود. این عکس بعدأ در توئیتر و با برچسب #nudephotorevolutionary منتشر شد. این توئیت بیش از یک میلیون بار دیده شد و تعداد فالوئرهای المهدی در توئیتر از چند صد نفر به بیش از ۱۴۰۰۰ نفر رسید. این کار او پوشش رسانه ای جهانی پیدا کرده و در مصر، یک کشور محافظه کار مسلمان که اکثر زنان در آن حجاب دارند، خشم زیادی برانگیخته است. بسیاری از لیبرال ها در هراسند که رفتار المهدی بر آینده آن ها در انتخابات پارلمانی هفته آینده تاثیر بگذارد. المهدی خود را یک آتئیست می داند. او در پنج ماه گذشته با دوست پسرش، کریم عامر، بلاگری که در سال ۲۰۰۶ به خاطر نقد اسلام و بدنام کردن رئیس جمهور سابق حسنی مبارک به چهار سال حبس در زندانی با حد اکثر امنیت محکوم شد، زندگی می کند. عالیا در این مصاحبه با سی ان ان از این که چرا مدل برهنه شده سخن می گوید.

سی ان ان: چرا عکسی برهنه از خودت را در توئیتر منتشر کردی، و چرا کفش های پاشنه بلند قرمز و جوراب مشکی پوشیدی؟
المهدی: بعد از آن که عکسم از فیس بوک حذف شد، یکی از دوستان (مذکر)م از من اجازه خواست که آن را در توئیتر منتشر کند. من قبول کردم چون از زن بودن خود شرمسار نیستم، آن هم در جامعه ای که زن ها در آن چیزی جز اشیای سکسی نیستند و هر روز توسط مردانی که چیزی درباره سکس (جنسیت) یا اهمیت زن نمی دانند، آزار می بینند. این عکس بیانی از وجود من است و من بدن انسان را بهترین بیان هنری برای خودش می دانم. این عکس را خودم با تایمر دوربین شخصیم گرفتم. رنگهای قوی مشکی و قرمز هم الهام بخش من بودند.

سی ان ان: علیا المهدی که در این عکس در درون بدن برهنه قرار دارد، کیست؟
المهدی: من متفاوت بودن را دوست دارم. من بیش از هر چیز عاشق زندگی، هنر، عکاسی و بیان افکارم از طریق نوشتن هستم. به همین دلیل بود که در رشته رسانه تحصیل کردم و امیدوارم بتوانم به دنیای تلویزیون هم راه پیدا کنم تا راستیِ پنهان شده در پس دروغ هایی که هر روز در این دنیا تحمل می کنیم را آشکار کنم. من عقیده ندارم که باید تنها از طریق ازدواج بچه دار شویم. همه چیز به عشق برمی گردد.

سی ان ان: والدین مسلمان مصری تو چه واکنشی (به انتشار این عکس) نشان دادند؟ چه احساسی دارند که تو بدون آن که ازدواج کرده باشی با دوست پسرت زندگی می کنی؟
المهدی: من آخرین بار ۲۴ روز پیش بود که با آنها صحبت کردم. آنها می خواهند از من حمایت کنند و به من نزدیک تر شوند، مخصوصا بعد از این که این عکس منتشر شد این حس آنها بیشتر شد، ولی کریم را متهم می کنند که مرا تحت کنترل گرفته است. کریم از من حمایت می کند و اس ام اس های پدر و مادرم را به من منتقل کرده است. من چندین ماه پیش از دانشگاه آمریکایی قاهره که در آن دانشجوی رسانه بودم ترک تحصیل کردم چون (پدر و مادرم) با تهدید کردن من به این که شهریه دانشگاه را پرداخت نمی کنند، سعی کردند زندگی مرا کنترل کنند.

سی ان ان: رسانه ها به تو لقب انقلابی داده اند ولی تو در طول ۱۸ روز انقلاب ماه فوریه امسال در میدان تحریر حاضر نبودی. آیا دلیل سیاسی برای عکس برهنه گرفتن داشتی؟
المهدی: من هیچ وقت به سیاست علاقه نداشتم. اولین بار در روز ۲۷ مه به تظاهرات پیوستم چون حس کردم باید شرکت کنم تا شاید بتوانم آینده مصر را تغییر دهم و نمی خواستم ساکت بمانم. بعد از این که اعضای باقی مانده حزب ناسیونال دموکراتیک مبارک برای تشدید واکنش ها به این عکس شایعه کردند که من عضوی از جنبش ۶ آوریل (یک گروه سیاسی مصری که در طول انقلاب مطرح شد) هستم، من به وضوح این موضوع را رد کردم.
سی ان ان: نظرت درباره آزمایش های اجباری بکارت که ارتش مصر روی بیش از یک دوجین دختر دستگیر شده در میدان تحریر انجام داد چیست؟
المهدی: من این کار را تجاوز می دانم. آن مردان ارتشی که این آزمایش ها را انجام دادند باید اول به خاطر این که اجازه دادند این اتفاق بدون رضایت دخترها بیفتد محاکمه شوند. در عوض، اکنون این دخترها هستند که احساس شرمساری می کنند و بیشترشان وادار می شوند که سکوت اختیار کنند.
سی ان ان: در این انقلاب جنسی آیا سکس بی خطر را هم رعایت می کنید؟
المهدی: بیشتر مصری ها درباره سکس رازدار هستند چون طوری بزرگ شده اند که فکر می کنند سکس چیزی بد و زشت است. در مدارس هم به سکس اشاره ای نمی شود. در نظر بیشتر مردم، سکس استفاده مرد از زن بدون هیچ نوع مکالمه بینشان است و کودکان هم تنها قسمتی از یک معادله هستند. برای من، سکس نوعی اظهار احترام است، و شور عشق در سکس به اوج می رسد تا هر دو طرف را خشنود کند.
من هم اصول سکس بی خطر را رعایت می کنم ولی قرص (ضد بارداری) مصرف نمی کنم چون مخالف سقط جنین هستم. من از این که بکارتم را در سن ۱۸ سالگی توسط مردی که ۴۰ سال بزرگتر از خودم بود از دست دادم لذت بردم. کریم عامر مرد دوم و عشق زندگی من است. این ضرب المثل درباره ما صدق می کند: «کبوتر با کبوتر، باز با باز».
سی ان ان: آینده زنان در «مصر جدید» را چگونه می بینی و اگر انقلاب فعلی سقوط کند، آیا مصر را ترک خواهی کرد؟
المهدی: من اصلا نظر مثبتی (درباره این انقلاب) ندارم مگر آن که که انقلابی اجتماعی فوران کند. زنان تحت اسلام همواره اشیایی برای استفاده در خانه باقی خواهند ماند. (تبعیض جنسی) بر ضد زنان در مصر واقعی است، ولی من جایی نخواهم رفت و تا انتها با آن خواهم جنگید. بسیاری از زنان تنها برای این حجاب بر سر می کنند که از آزار در امان باشند و بتوانند در خیابان راه بروند. من از این که جامعه به گی ها و لزبین ها برچسب غیرطبیعی بودن می زند متنفرم. متفاوت بودن به معنی غیرطبیعی بودن نیست.
سی ان ان: برای آینده خودت با کریم چه تصمیمی داری و آیا کنار آمدن با شرایط تازه برایت سخت خواهد بود؟
المهدی: من کشف کرده ام که چه کسانی دوستان واقعی من هستند، و کریم را دارم که پرشورانه عاشق من است. او به عنوان یک مانیتور رسانه ها کار می کند و من هم فعلا به دنبال کار می گردم. من چیزهای کوچک زندگی را دوست دارم و یک گیاه خوار هستم. من به هر کلمه ای که می گویم باور دارم و مصمم هستم زیر خطر و با همه تهدیدهایی که دریافت می کنم زندگی کنم تا به آزادی واقعی که همه مصری ها برای آن هر روز می جنگند و جان می دهند دست پیدا کنیم.منبع

11 پاسخ

 1. She is a great lovely brave angel .

 2. chon mikhast shohar pida kone

 3. کسی که تابو شکنی می کند اونم در یک اجتماع بسته اسلامی دل بزرگی دارد

 4. اما من از بعضي حرفاش خوشم نيومد. هر كي آتئيست ميشه اصول اخلاقي رو زير پاش ميذاره كه با tردي بيگانه سكس داشته باشه ؟!
  اميدوارم اينطور نباشه.
  با اينحال شجاعتش رو تحسين ميكنم كه تو لونه زنبور اسلام گراها رو به چالش كشيده.

 5. Tan e Zan motallegh be khod e Zan ast. Zan hagh darad az Badn e khod be onvan yek Abzar Siasi estefdaeh konad. Kar e Alia yek enghelab bar zed Islam va Aghabmandegi va afkar posideh e zed e Zan ast. Salam bar Alia , Salam bar Enghelab Zanan bara ye Baranari dar Jahan.

 6. لذت بردم از این همه شجاعت و دلیری و مهم تر از همه خرد ژرفی که در تک تک کلمات و جملات دقیق این دختر بیست ساله وجود دارد. درود بر علیاء ماجده.

 7. HAMVATAN E GERAMI, ATHEISME HICH RABTI BA SEX VA AKHLAGH NADARAD.BISHTARIN BI-AKHLAGH HA DAR JOMHURI YE ESLAMI NOGHTE YE MOGHABELI ATHEISM AST .BE AMAAR E FAHSHA ,(SIGHE-YE ESLAMI) TAJAVOZ,E’TIAAD DAR IRAN E AKHUNDI TAVAJJOH KONID.DAR ZEMN DAR YEK JAMEE-YE DEMOKRATIK ,HICH KAS HAGH E MODAKHELEH DAR ZENDEGI YE KHOSOUSI YE DIGARAN RA NADARAD VA ELLA MISHAVAD HAMAN JOMHURI YE ESLAMI KE 33 SAL AST IRANIAN RA BE KHAK E SIAH NESHANDEH AST. ,

 8. من با توجه به طرز فکر دوستان عربم و تجربه زندگی با آنها، میتوانم با اطمینان بگویم که مصر و تونس و لیبی، گرفتار حکومتهای شدیدا اسلامی خواهند شد و کسانی همانند این دختر شجاع مصری، با وضعیتی فجیع به قتل خواهند رسید، چون اکثر اعراب خواهان برپایی حکومت اسلامی هستند، همانگونه که ما ایرانیان در سال 57 چنین بودیم. ولی این اطمینان را هم دارم که پس از گذشت حداقل 30 سال، مردم این کشورها، همچون ما ایرانیان، با حسرت به گذشته نگاه خواهند کرد و در آن هنگام، مفهوم کار این شیرزن را خواهند فهمید. پس به احترام او کلاه از سر برداریم و بر او درود فرستیم که سالها از مردم خود جلوتر بود.

 9. یبار گلو این دختر را نبینید خدا میبرتان جهنم!
  خجالت نمیکشید که حتا این عکس هم سانسور کردی شرم کنید!!(شما چه تفاوتی با مسلمانهای متحجر دارید!)

 10. قابل فهم نیست صفحه اینترنتی جهان زن که برای احقاق حقوق زنان تلاش میکند و اخبار دختر مصری را که با برهنگی به ستیز استفاده ابزاری از تن یک زن رفته است را چنین لاک گیری کرده و می پوشاند! ایا این حجاب اجباری سایت جهان زنان و برخی سایت های دیگر ایرانی عامل سرکوب دیگری بر حق انسان در انتخاب پوشش نیست؟ آیا این حرکت نافی اقدام علیا نیست؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: