زنان قربانی اصلی جمهوری اسلامی و حمله نظامیند!

زنان قربانی اصلی جمهوری اسلامی و حمله نظامیند!
( ناهید جعفرپور )
به ابتکار سبزها در روز ۲۹ نوامبر در پارلمان اروپا در بروکسل از سوی کمیسیون ایران و اروپا نشستی دربارۀ حقوق بشر در ایران برگزار شد که در آن صادق صبا از بی بی سی فارسی، سحر وادر از جامعۀ بین المللی بهائیان، آنا ماری وان دن برکن و لیدیا بونز از سازمان دیدبان حقوق بشر در ایران ، آندرو سوان و آندره آهاک از سازمان ملت ها و خلق های بدون نماینده، ماگنوس پالمگرن از کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری، مهدی اصلانی از زندانیان سابق سیاسی، جلال ایجادی کارشناس محیط زیست و ناهید جعفر پور از بخش زنان گروه ارتباطات جنبش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران دعوت به عمل آمده بود تا در مورد نقض حقوق بشر در ایران و تبعیض علیه زنان، گروه های اتنیک و اقلیت دینی همچون بهائیان، وضعیت روزنامه نگاران، موقعیت دریاچۀ اورمیه و موقعیت کارگران سخنرانی کنند، این کنفرانس همزمان به زبان های آلمانی، فرانسه، انگلیسی و اسپانیائی ترجمه می شد، آنچه در زیر می خوانید متن سخنرانی نگارنده است:

خانم ها و آقایان ضمن عرض سلام از دعوت به این بحث و گفتگو سپاسگزارم، آنچه مایلم در این وقت کوتاه به آن اشاره کنم این است که در ایران قوانین حاکم بر کشور تبعیض علیه زنان را نهادینه کرده است و دولت رسماً از آن حمایت می کند! برای مثال به چند نمونه از قانون اساسی و قوانین جزائی اشاره می کنم تا روشن شود چگونه در ایران تبعیض جنسیتی و جداسازی جنسی که از پشتوانۀ قانونی برخوردار است فراگیرترین شکل های ستم علیه زنان به شمار می‌رود:

– اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران: رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی ….. انتخاب گردد، یعنی زنان حق انتخاب شدن به مقام ریاست جمهوری را ندارند!

– زن حق قضاوت ندارد!

– پسر دو برابر دختر از اموال پدر و مادر ارث می برد، شوهر پس از مرگ زن یک چهارم اموال وی را به ارث می برد در حالی که یک هشتم از اموال و دارائی شوهر به زن تعلق می گیرد!

– ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان جایز نیست در صورتی که مرد مسلمان می تواند با زن غیر مسلمان ازدواج کند!

– حق طلاق به طور یک جانبه به مرد داده شده است.

– ماده ۲۳ قانون قصاص به شوهر حق می دهد در صورتی که زن خود را در حال همبستری با غیر ببیند او را بکشد.

– برای مردان چند همسری مجاز شمرده شده است، حق حضانت فرزند، حق طلاق در انحصار مردان است و اجازۀ کار و سفر زن به خارج در گرو موافقت مرد است!

– سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳ سالگی است و حق تحصیل در مدارس روزانه از زنان شوهردار سلب شده است!

– ماده ۱۱۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی سنگسار کردن تا مرگ را مجاز می شمرد.

– زنان تنها 14 درصد از کل شاغلین ایران را تشکیل می دهند و از اولین کسانی هستند که از کار اخراج می شوند! دستمزد نابرابر در برابر کار برابر و آزار جنسی زنان در محیط کار و عدم وجود هر نوع حمایت قانونی از آنان در محیط کار و وابستگی مالی زنان به مردان فشار و خشونت های خانگی و اجتماعی به زنان را به امری روزمره بدل ساخته است.

– جداسازی جنسیتی در دانشگاه ها، آموزشگاه ها، مدارس، محیط کار، اتوبوس های شهری، محیط های ورزشی ، ورزشگاه ها، سواحل دریاها و ….. از دیگر تبعیضات علیه زنان در جمهوری اسلامی است.

– اعدام و شکنجه و تجاوز در طی دوران حاکمیت جمهوری اسلامی و خشونت علیه زنان هر روز ابعاد گسترده به خود می گیرد،عمده قربانیان سنگسار را زنان تشکیل می دهند، تجاوز، تهدید و تحقیرهای جنسی در زندان ها، تجاوز به دختران باکره قبل از اعدام، قتل های ناموسی، ختنۀ دختران، خرید و فروش زنان و دختران، رواج فحشا تحت عنوان شرعی صیغه و حجاب اجباری موضوع تحقیر و کاهش منزلت اجتماعی زنان است.

– در ۱۱ ماه گذشته ۱۱۰ قربانی تجاوز جنسی وجود داشته که از اینها ۱۷ قربانی خردسال، ۱۷ مورد تجاوز گروهی و هفت مورد تجاوز زنجیره ای از جمله آماری است که از بررسی ۴۰ پروندۀ رسانه ای شده به دست می آید، تعداد ۱۱۰ مورد تجاوز با توجه به سانسور شدید دولتی در این گونه موارد و خود سانسوری اکثریت تجاوز شونده ها حاکی از رشد میزان تجاوز است که حتی به گفتۀ خبرآنلاین رشدی ۱۱۳ در صد ی داشته است.

– فعالان جنبش زنان، نویسندگان، وکلا، روزنامه‌نگاران، هنرمندان و ورزشکاران زن زیر فشار مستقیم هر روزۀ رژیم زن ستیز جمهوری اسلامی قرار دارند، از جمله مادران پارک لاله، مادران خاوران، خانواده‌های جانباختگان و حامیان آنان نیز همواره مورد اذیت و آزار و بی حرمتی و ضرب و شتم قرار می گیرند و فقط به جرم دادخواهی، حمایت و همدردی دستگیر و زندانی می شوند!

– زنان نه تنها قربانی اصلی حکومت اسلامی بلکه قربانیان اصلی هر جنگی هستند که در ایران شروع شود، حملۀ نظامی به ایران یا دستیابی رژیم جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای سناریوهائی هستند که نمی توانند جز به تخریب و کشتار، خانه خرابی مردم، تقویت استبداد و سرکوب نیروهای ترقیخواه و دموکرات کشور منجر شوند، از این رو ما ضمن مخالفت با هر نوع حملۀ نظامی به ایران برآنیم وادار کردن رژیم به پذیرش توقف غنی سازی اورانیوم بهترین راه جلوگیری از خطر حملۀ نظامی به ایران و پایان بخشیدن به تحریم های بین المللی است، ما بر این باوریم که آیندۀ ایران باید توسط مردم ایران رقم بخورد و جایگزین رژیم جمهوری اسلامی بدیل واقعی‌ با نیروی ملت و توسط مردم ایران در محیطی‌ دموکراتیک، آزاد و با رعایت کامل حقوق بشر و در اثر گسترش مبارزات اعتراضی و مسالمت آمیز و با نزدیکی و همکاری هر چه گسترده تر اپوزیسیون جمهوری خواه، طرفدار دموکراسی و جدائی دین و دولت شکل گیرد، این مطلوبترین راهی است که به جای تمکین به حکومت اسلامی و یا همراهی با حمله نظامی می تواند روند تنش زدائی، صلح، امنیت و دموکراسی را در منطقه تقویت کند و راه را برای گسترش جنبش زنان هموار سازد.

ما از اتحادیۀ اروپا درخواست می کنیم از خواسته های به حق مردم ایران برای حاکمیت بر سرنوشت خویش که از جمله قوانین پذیرفته شدۀ حقوق بشری است حمایت کند و در راستای این مهم به پشتیبانی از حقوق زنان علیه قوانین ضد زن در جمهوری اسلامی اعتراض کند، همچنین با برگزاری کنفرانس های بین المللی دربارۀ زنان ایران و دعوت از فعالان زنان ایرانی در داخل کشور و اعطای جایزه های حقوق بشری به آنها صدای زنان ایران را برجسته تر نمایند، پشتیبانی از مبارزات زنان درتشکل های کمپین یک میلیون امضا، کمپین علیه سنگسار و کمپین علیه اعدام و شکنجه بر حق بودن مبارزات آنان را به جهانیان نشان می دهد و امید به آینده ای بهتر را در آنان تقویت می کند، با تشکر از توجه شما

ناهید جعفرپور از جنبش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: