معصومه دهقان: برایمان یک خانه در برازجان تهیه کنید!

معصومه دهقان: برایمان یک خانه در برازجان تهیه کنید!
وقتی در شبی که پدر این خانه حکم ۱۸ سال حبس و تبعید گرفته پا به خانۀ عبدالفتاح سلطانی بگذارید حتماً باید قبلش با خود فکر کنید که چه بگوئید به خانواده اش؟ چطور ابراز همدردی و انزجار کنید؟ اهل این خانه اما همۀ پیش فرض ها را باطل می کنند! آنجا که معصومه دهقان همسر وکیل همۀ این سال های ما با لبخند غمگینش می‌گوید: «وقتی یاد دیگران می افتم، یاد نسرین با دو فرزند کوچکش، دیگر آقای سلطانی را فراموش می کنم!» حکم پنجاه و هشت صفحه ایِ صادره علیه عبدالفتاح سلطانی دست به دست می چرخد و یکی از حاضران قسمت هائی از آن را می خواند، بخش هائی که گاهی خنده، گاهی تمسخر و گاهی تأسف دیگران را در پی دارد! پنجاه و هشت صفحه حکم علیه یک وکیل دادگستری یا به قول قاضی شعبه ۲۶ که در متن حکمش این گونه وکیلمان را توصیف کرده است: «دادگاه در این پرونده با قانوندان قانون گریز سر و کار دارد!»

معصومه دهقان می گوید که دیشب آقای سلطانی تماس گرفت و خبری از حکم نداشت! او به نگهداری طولانی مدت همسرش در بند ۲۰۹ اشاره می کند و می گوید: «در هفته های اخیر بسیار وزن کم کرده است، هر بار که درخواست انتقالش به بند ۳۵۰ را می دهیم توجهی نمی کنند اما یک بار قاضی پیرعباسی گفته است که بهتر است همان جا در ۲۰۹ بماند!» در قسمتی از حکم عبدالفتاح سلطانی آمده: «با توجه به این که حضور وی در زندان شهرستان تهران سبب فساد است مقرر می دارد که نامبرده حبس را در شهرستان برازجان از استان بوشهر تحمل نماید!» به نظر می رسد حتی از انتقال آقای سلطانی به بند عمومی نیز واهمه دارند!

تلفن مدام زنگ می‌خورد و دیگرانی از دور یا نزدیک با خانوادۀ سلطانی همدردی می کنند و از صدور چنین حکمی ابراز شگفتی! معصومه دهقان که با وجود همۀ پیگیری های چند ماهه اش موفق به تغییر وضعیت همسرش نشده با گرمی پاسخ تماس ها را می دهد و می گوید: «آقای سلطانی پیش از این به همین اتهامات دو بار محاکمه و تبرئه شده است! حال مجدداً به همان دلائل چنین محکومیتی را دریافت کرده است!»
***********
دادگاه عبدالفتاح سلطانی سه ماه پیش برگزار شد با این حال صدور حکم و ابلاغ آن به وکلای پرونده بیش از سه ماه طول کشید! احتمال می رود دادگاه قصد داشته ابلاغ حکم را به بعد از انتخابات مجلس موکول کند! عبدالفتاح سلطانی ۱۹ شهریورماه بازداشت و به بند ۲۰۹ منتقل شد، وی در طی این مدت تنها سه روز بازجوئی داشته است و علیرغم اتمام تحقیقات دستگاه امنیتی اصرار بر ادامۀ نگهداری وی در بازداشتگاه وزارت اطلاعات دارد! سلطانی که پیشتر در سال ۱۳۸۴ بازداشت و مدت ۲۱۹ روز در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برده بود توسط قاضی مرتضوی متهم به جاسوسی از طریق افشای اطلاعات پروندۀ موکلان خود شد! وی به خاطر این پرونده در دادگاه بدوی به ۵ سال حبس و ۵ سال محرومیت از خدمات اجتماعی محکوم شد اما در دادگاه تجدید نظر از کلیۀ اتهامات تبرئه شد.

این وکیل دادگستری همچنین بعد از انتخابات سال ۸۸ در ۲۶ خردادماه ۱۳۸۸ بازداشت و مدت دو ماه در زندان به سر برد و سپس با تودیع وثیقۀ ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد، بر اساس حکم انشاء شده برای عبدالفتاح سلطانی وی با استناد به مواد ۴۹۸ ، ۵۰۰ و ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی و مادۀ ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری، به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری به جهت تشکیل و ادارۀ تشکل ضد امنیتی، یک سال حبس تعزیری به جهت فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی، پنج سال حبس تعزیری به جهت اجتماع و تبانی با هدف ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور و دو سال حبس تعزیری به جهت تحصیل مال از راه نامشروع محکوم شده است!

همچنین دادگاه با توجه به این که به دلیل واحد وی را چند بار به حبس محکوم کرده نوشته است: «تأکید می‌شود که مادۀ ۴۶ و ۴۷ قانون مجازات اسلامی قابل اعمال نمی باشد زیرا تشکیل و ادارۀ تشکل ضد امنیتی امر علیحده بوده و اجتماع و تبانی با عناصر داخلی و خارجی علیه امنیت کشور با افراد و گروه های متفاوتی بوده از جمله اعضای کانون مدافعان حقوق بشر یعنی اجتماع و تبانی وی فقط با اعضای کانون مدافعان نبوده تا تعدد معنوی شود، همین طور فعالیت تبلیغی وی بخشی از آن در پوشش کانون مدافعان حقوق بشر بوده است و بخش بسیار زیادی در قالب های دیگر بوده است.» در پایان حکم آمده است که «با توجه به این که متهم وکالت را ابزار و پوشش برای ارتکاب جرائم قرار داده است با استناد به مادۀ ۱۹ قانون مجازات اسلامی وی به مدت بیست سال پس از تحمل حبس از انجام وکالت محروم می‌باشد!»
**********
کمی که می گذرد تعدادی از وکلا نیز از راه می رسند، کاری از دست کسی برنمی آید! نه حتی ابراز همدردی! معصومه دهقان می خندد و می گوید: «هر کس تماس می گیرد می گویم که برایمان یک خانه در برازجان تهیه کنند!» در عمق نگاهش اما نگرانی است، نگرانی از سرانجام این احکام سنگین و غیر قانونی.
منبع

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: