اعظم افشاریان: چون دخترم عفونامه را امضا نکرد به زندان برده شد!

اعظم افشاریان: چون دخترم عفونامه را امضا نکرد به زندان برده شد!
( مژگان مدرس علوم )
در آستانۀ روز زن و کمتر از دو هفته به آغاز سال نو نازنین خسروانی روزنامه نگار اصلاح طلب به علت اینکه حاضر نشد عفونامه ای را امضاء کند جهت اجرای حکم شش سال حبس تعزیری روانۀ زندان شد! اعظم افشاریان مادر نازنین با بغض و دردی در سینه از رفتن نازنین به زندان به «جرس» می گوید: «از هفتۀ گذشته یکی دو بار نازنین را خواسته بودند تا این که متأسفانه به منزل زنگ زدند و او را خواستند و بعد از مراجعه او را نگه داشتند» این فشارها برای امضای عفونامه در حالی صورت می گیرد که پیش از این دادستانی تهران و مسئولین دادسرای مستقر در زندان اوین بارها زندانیان سیاسی را جهت امضای عفونامه تحت فشار گذاشته بودند! دادستانی تهران از طریق رابطین قضائی مستقر در اوین از زندانیان سیاسی خواسته بود با نوشتن عفونامه برگۀ آزادی و یا تخفیف در حکم را بگیرند اما این درخواست با اعتراض گستردۀ زندانیان سیاسی از جمله عبدالله مؤمنی، مهدی خدایی، مصطفی نیلی، آرش صادقی و ….. مواجه شد، در موارد زیادی هم مسئولین قضائی جهت اعطای حقوق اولیه و طبیعی زندانیان سیاسی از جمله مرخصی و ملاقات حضوری از زندانیان می خواستند عفونامه بنویسند! برای نمونه دادستانی تهران جهت صدور مرخصی استعلاجی برای حسین رونقی از وی خواهان نوشتن عفونامه شده بود!

مادر نازنین با اشاره بر این که دخترش حاضر به امضای عفونامه نشده است ادامه می دهد: «حکم تجدید نظر که به وکیل نازنین ابلاغ شد منتظر احضاریه بودیم که یک دفعه اخطاریۀ ضبط وثیقه آمد! به علت این که من وثیقه را گذاشته بودم مراجعه کردم و گفتند دخترت باید بیاید! بعد از مراجعۀ نازنین به او گفته بودند عفونامه ای را امضاء کن و بیرون باش اما نازنین نپذیرفته بود و گفته بود من چیزی را امضاء نمی کنم و به او گفته بودند پس برو فکرهایت را بکن و بعد بیا! بعد از چند بار رفتن و آمدن دیروز تماس گرفتند که نازنین باید به اجرای احکام اوین برود، در آنجا بار دیگر عفونامه را جلوی نازنین گذاشتند اما امضا نکرد و متأسفانه او را به زندان منتقل کردند!» نازنین خسروانی در ۲۷ فروردین سال ۹۰ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی پیرعباسی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

افشاریان می افزاید: «نازنین هر باری که می رفت چمدان خود را با خودش می برد و دیروز تا آخرین لحظه هم خانمی که رئیس دفتر قاضی بود به من گفت که اگر نازنین این عفونامه را امضا کند قاضی اجازه می دهد که آزاد باشد اما نازنین گفت که او امضا نمی کند، در حقیقت نازنین اتهامات خودش را قبول نداشت و می گفت این حکم من غیر عادلانه است، نازنین می خواست به دیوان عالی نامه بنویسد و قرار شد که وکیلش دادخواست را تنظیم کند، دیروز هم که رفت یک نامه نوشت و از قاضی اجرای احکام خواست که یک مهلتی به او بدهند که معالجات خود را ادامه بدهد زیرا همان طور که می دانید نازنین مشکل قلبی دارد اما قاضی نوشت که موافقت نمی شود و گفت که اگر می خواهی بیرون باشی عفونامه را باید امضا کنی که نازنین این کار را نکرد.»

مادر نازنین در این لحظه دیگر نتوانست بغض خود را فرو برد و با گریه ادامه داد: «آن لحظه ای که داشت به سمت زندان می رفت نتوانستم خودم را کنترل کنم و بغلش کردم و می بوسیدمش و گریه می کردم و نمی توانستم از او جدا شوم ….. این قدر منقلب شده بودم که حتی یک سری از سربازان کارمند دادسرا گفتند خانم گریه نکن، دخترت که این قدر روحیه اش خوب است شما با گریه هایت روحیه اش را ضعیف می کنی، اما یک مادر چطور می تواند خودش را در این شرایط کنترل کند؟» گفتنی است نازنین خسروانی آبان ماه سال ۸۹ در منزل پدری خود توسط مأ‌موران امنیتی بازداشت و پس از تحمل ۱۳۲ روز حبس در بند ۲۰۹ زندان اوین با تودیع وثیقۀ ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

افشاریان با اشاره به سال گذشته خاطر نشان می کند: «سال گذشته بعد از دوندگی های زیاد توانستیم شب چهارشنبه سوری نازنین را با قید وثیقه آزاد کنیم، اگر چه آزاد شده بود اما دلش با کسانی بود که در زندان مانده بودند، حتی نگذاشت سفرۀ هفت سین بچینیم و می گفت: چطور سر سفرۀ هفت سین بنشینیم در حالی که عده ای سال تحویل در آن طرف میله های زندان هستند؟ اصلاً فکر نمی کردم امسال نازنین من در زندان سال را تحویل کند، فکر می کردم حداقل بگذارند و بعد از عید او را برای اجرای حکم بخواهند، همان زمان هم که اخطاریه آمده بود رفتم به قاضی گفتم که من پدرم بیست روز است فوت کرده و عزادار هستم، اجازه بدهید چهلم پدرم برگزار شود و همسرم هم عمل جراحیش را انجام دهد، قاضی گفت باشه، من اجرای حکم را برای بعد از عید می گذارم اما با وجودی که تمام این مسائل را می دانستند نازنین را زندان بردند.»

نازنین خسروانی سابقۀ همکاری با روزنامه های نوروز، بهار، دوران امروز، کارگزاران، سرمایه و ….. را در کارنامۀ فعالیت های مطبوعاتی خود دارد اما مدت ها بود که با روزنامه ای همکاری نداشت.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: