ترفندهای جدید برای مقابله با حقوق زنان و خانه نشین کردن آنها

ترفندهای جدید برای مقابله با حقوق زنان و خانه نشین کردن آنها
پریسا آزادیان
رژیم اسلامی ازهمان ابتدای موجودیتش و درراستای پیشبرد سیاست های زن ستیزانه ، همواره کار مشترک زنان و مردان و حضور زنان در حیات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگیایران را خطری برای موجودیت خود تلقی کرده و میکند. تلاشهای دولت برای کنترل حریم خصوصی زنان، کاهش نقش اجتماعی آنان و تبدیل کردنشان به «نان خور» مردان و تقلیل هویت آنان به مادر و همسراما قدم به قدم و لحظه به لحظه دستگاه ولایی را هر چه بیشتر در مقابل زنان قرار داده و میدهد. اعترافات دست و پا شکسته سردمداران و دست اندرکاران رژیم نشان ازعجز آنها در پیشبرد این سیاستها دارد.
با گذری به سایت های وابسته به رژیم بخوبی آشکار میشود که رژیم ولایی تلاشهای سازماندهی شده ای را برای خانه نشین کردن زنان و تشویق آنان به ازدواج در سنین پایین و بمنظور تولید مثل و تربیت سربازان امام زمان، تحت عنوان مقابله با خطر کاهش جمعیت آغاز کرده است. عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران ضمن ابراز نگرانی از کاهش جمعیت در سالهای آینده و اشاره به دغدعه مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و دولت برای تجدید نظر در سیاست های جمعیتی گفت که در سال ۵۵ خانوارها به طور متوسط سه فرزند داشتند، اما در سال ۱۳۹۰ تعداد فرزندان هرخانوار به ۵/ ۱ نفر رسيده است. جای تعجب ندارد که سیاست پیشنهادی رئیس مرکز آمار ایران برای حل مشکل باصطلاح جمعیتی کشور از آینده و سرنوشت زنان مایه میگذارد. او در این رابطه و به قصد خود شیرینی برای ولی فقیه و راضی کردن او چنین گفت: » لازم نيست ما تمامي گروههاي سني را براي سياستهاي جمعيتي و باروري هدفگذاري كنيم بلكه بررسيهاي مركز آمار ايران نشان ميدهد اگر گروه تمركز و برنامهريزي را روي سن ۲۰ تا ۲۴ سال بگذاريم ميتوانيم دغدغه مقام معظم رهبري و چالشهاي جمعيتي را پوشش دهيم.» او همچنین در ادامه به افزایش میانگین سن ازدواج درمیان زنان و مردان در مقایسه با سال ۵۵ و همچنین پیشی زنان از مردان در برخورداری از تحصیلات عالی بر اساس سرشماری سال ۹۰ اشاره کرد.
علی اکبر محزون، مديرکل آمار و اطلاعات جمعيتي و مهاجرت سازمان ثبت احوال نیز از افزایش ۵ ساله سن ازدواج در میان زنان در آمار سال ۹۰ نسبت به سال ۸۵ ابراز نگرانی کرده و به تاثیرات آن در الگوی باروری و در نتیجه کاهش نرخ زاد وولد و رشد منفی میزان جمعیت اشاره کرده و در این رابطه چنین گفته است: » پيك الگوي سني باروري مادران در سال ۸۵، ۲۰ تا ۲۴ سال بوده كه اين رقم در سال ۹۰ به ۲۵ تا ۲۹ سال افزايش يافته است. بنابراين الگوي باروري مادران در سالهاي اخير تحت تاثير مستقيم افزايش سن ازدواج بوده است.» سخنان محزون بطرز آشکاری از رویکرد جمهوری اسلامی در مورد زنان بعنوان وسیله ای برای تولید مثل پرده برمیدارد. آنها ازدواج زنان در سن دلخوا ه و حق انتخاب زندگی توسط خود زنان را جایز نمیدانند چرا که زن زاده شده که همسری کند و بچه بزاید، که با ازدواج در سن بالا قدرت باروری و بزعم آنها بهره مندی را از دست میدهد. در سایه همین بینش است که او یکی دیگر از آثار سوء افزایش سن ازدواج در میان زنان را افزایش تجرد قطعی دانسته و در این رابطه گفت : «افزایش سن ازدواج موجب افزایش خطر تجرد قطعی بهویژه در زنان میشود. چرا که اگر زنی تا سن۴۹ سالگی ازدواج نکند، مجرد قطعی محسوب میشود، چراکه پس از این سن، ازدواج او نقشی در افزایش جمعیت ندارد.»
اشاره به تجدید نظر در سیاستهای رژیم برای کاهش سن ازدواج دختران و تشویق زنان به باردار شدن و اشاره آنها به پیشی گرفتن زنان در برخورداری از تحصیلات عالی حاکی از شکست سیاستهای عقب مانده و ارتجاعی رژیم است. بیدلیل نیست که عبدالرضا عزیزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگوی اخیر خود با خبرگذاری فارس گفت که : «بالارفتن سطح تحصیلات و علاقه به ادامه تحصیل بسیاری از جوانان به خصوص زنان که حدود ۷۰ درصد دانشگاهها را تشکیل میدهند، باعث بالارفتن سن ازدواج شده است.» آیت الله جعفر سبحانی یکی از مراجع تقلید رژیم در قم نیز کاهش حضور زنان در دانشگاهها و محیط ها ی کاری را بعنوان راه حلی برای مقابله با بحران بیکاری مطرح کرد و خواهان اختصاص فقط ۲۵ درصد از سهمیه دانشگاهها به زنان شد.
سردمداران رژیم که جوانان و بخصوص زنان را تشویق به ازدواج میکنند و برای پیشبرد سیاست افزایش جمعیت خواهان خانه نشین کردن زنان میشوند، بخوبی میدانند که درصد بالای بیکاری، عدم امنیت شغلی، گرانی افسار گسیخته مسکن و مواد غذایی و در یک کلام بی آیندگی مطلق است که بعنوان مانعی بزرگ در مقابل جوانان کشور عمل میکند. در سایه شرایط وحشتناک اقتصادی ، نبود آزادیهای فردی و مدنی و رشد و گسترش ناهنجاریهای اجتماعی است که طلاق بر ازدواج پیشی میگیرد . محسن کرمی، معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال اخیرا از رشد ۱/ ۴ درصدی طلاق در کشور در سال ۹۰ نسبت به کاهش ۹/۱ درصدی ازدواج در زمان مشابه خبر میدهد.
با بالارفتن سن ازدواج، به ویژه در میان زنان جوان و کاهش آمار ازدواج و افزایش آمار طلاق، رژیم اسلامی برای تشویق جوانان به ازدواج متوسل به برگذاری نمایشگاه و جشنواره شده است . در حالیکه طبق آمار رسمی ۲۷ درصد از کودکان ایرانی بخاطر فقر از تحصیل محروم شده اند گروه برنامه ریزی ازدواج و خانواده وزارت ورزش و جوانان از برگزاری جشنواره و نمایشگاه پیوند آسمانی در سطح ملی و استانی در هفته ازدواج خبر داد.

تلاشهای رژیم برای کنترل هر چه بیشتر پوشش زنان

حمله به حریم خصوصی زنان و کنترل رفتار و پوشش آنها همواره در صدر برنامه های رژیم اسلامی بوده و هست. اما علیرغم صرف هزینه های هنگفت برای تبلیغ و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب به صدا و سیما و دیگر نهاد های تبایغی و همچنین تشدید فشار از جانب نیروهای امنیتی تحت عنوان «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» و » طرح جامع عفاف» و «امنیت محله محور» ، دست اندرکاران نهادهای وابسته به رژیم به شکست خود در پیشبرد این سیاستها اعتراف میکنند و میخواهند با توسل به «جنگ نرم» مشکل بدحجابی را حل کنند. زهره طبیبزاده، مشاور سابق رئیس جمهور در امور زنان در گفتگو با خبرگذاری فارس به شکست سیاستهای رژیم در رابطه با اعمال فشار برای تحمیل حجاب اعتراف کرده و گفت: «مجازات نقدی برای کسانی که پوشش اسلامی ندارند نیاز به بازنگری دارد تا کارآیی و اثرگذاری بررسی شود. جریمههای مادی ممکن است هیچ اثری در زندگی برخی از افراد جامعه نداشته باشد.» او همچنین گفت که:» پس از انقلاب اسلامی از لحاظ اصولی و عملی به مسئله پوشش پرداخته نشده است. و ضمن اشاره به کم کاری دولت گفت که: » دولت در عرصه دانشگاه، آموزش و پرورش و صدا و سیما تاکنون کاری نکرده است و الگوسازیهایی که صورت گرفته با مبانی دینی و فرهنگی ما فاصله دارد.» او خواستار بازنگری در قوانین عفاف و حجاب توسط مرکز پژوهشهای مجلس شد.
از طرف دیگر سرهنگ جوشقانی جانشین فرمانده ناحیه مقاومت بسیج مقداد، ضمن اشاره به نقش قابل توجه زنان در سالهای » دفاع مقدس» گفت که : «حضور زنان در جنگ نرم بسیار اهمیت دارد و زنان باید طبق بیانات رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی به صورت فعال عمل کنند. او به نقش زنان در کنترل مصرف در شرایط سخت تحریم های اقتصادی اشاره کرد و گفت که «زنان باید با کنترل مصرف و دوری از تجمل به فرهنگسازی کشور کمک کنند.» سردار اسماعیل احمدی مقدم ، فرمانده ناجا نیز ضمن تاکید بر نیاز به بحث ایجابی در مورد «بدحجابی» توسط «رسانهها، صدا و سيما، آموزش و پرورش، وزارت ارشاد و ساير دستگاههاي فرهنگي» از استفاده از گشت ارشاد بعنوان روشی نامطلوب یاد کرد و گفت: » اين طرح مطلوب ما نيست اما گاهي مجبور ميشويم در برابر فردي كه مورد تذكر قرار ميگيرد و نسبت به اين تذكر بيتوجهي و بعضا با مامور ما نيز درگير ميشود واحدي را قرار دهيم كه با وي برخورد كند حالا با هر اسمي مانند گشت انتظامي يا گشت ارشاد.»
در چنین شرایطی و در حالیکه رسانه های دولتی از افزایش زنان کارتن خواب در تهران و دیگر مناطق کشور خبر میدهند و سیاستهای دولت اسلامی روز به روز بر تعداد قربانیان آسیب های اجتماعی میافزاید، رئيس مركز انتظام پليس پيشگيري نيروي انتظامي از حضور نگهبانان زن در مراكز تفريحي، آموزشي و تجاري مخصوص زنان خبر داده و گفت: «اين زنان براي حفظ حريم بانوان فعاليت ميكنند.» جمهوری اسلامی با صرف هزینههای هنگفتی به بهانه حفظ «حریم بانوان» به تعرض هر چه بیشتر علیه حریم و ابتداییترین حقوق اجتماعی و اقتصادی زنان ایران دست زده است. حق کار، حق مسکن، حق آموزش، و حق زندگی زنان زحمتکش ایران بیش از گذشته قربانی سیاستهای دولتی میشود که هزینههای ایدئولوژیک، تبلیغی و سرکوب آن سر به فلک میزند.
۱۰ مهر ۱۳۹۱/۱ اکتبر ۲۰۱۲

یک پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: