سلامتی و خواستهای نسرین ستوده دغدغه همگان است! مشروح مصاحبه رضا خندان همسر نسرین ستوده– از مژگان مدرس علوم

نسرین ستوده وکیل پایه یک دادگستری که فقط و فقط بواسطه انجام وظایف شغلی و انسانی خود از شهریور ۱۳۸۹ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» در ایران به تحمل شش سال حبس تعزیری و بیست سال محرومیت از وکالت و ممنوعیت خروج محکوم شده است، از ۲۶ مهر ماه همچنان در اعتصاب غدا بسر می برد

 

 

 

ما زنان ـ نسرین ستوده وکیل پایه یک دادگستری که فقط و فقط بواسطه انجام وظایف شغلی و انسانی خود از شهریور ۱۳۸۹ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» در ایران به تحمل شش سال حبس تعزیری، بیست سال محرومیت از وکالت و ممنوعیت خروج محکوم شده است، از ۲۶ مهر ماه، دوباره، در اعتراض به شرایط زندان و عدم رعایت کمترین حقوق اش از سوی مسئولین زندان و قضایی، وارد اعتصاب غذا شده است. از آن زمان تاکنون به نقل از سایت جرس در مصاحبه ای با همسر وی، رضا خندان نه تنها هنوز هیچ تغییری در وضعیت و امکانات حقوقی وی دز زندان حاصل نشده است، چه بسا که بی آزرم های منحصر بفرد و رکورد دار حکومت عطوفت و کرامت انسانی!! ایشان را بازهم غیر قانونی ممنوع الملاقات کرده اند و حتی به سلول انفرای بند ۲۰۹ که ویژه بازداشتی های جدید است، انتقال داده اند. بدین ترتیب در این مدت نه تنها حسن نیتی از سوی مسئولین قضایی دیده نشده است بل که خصومت خود را نسبت به این وکیل حقوق بشر مردم ایران با اعمال و کردار خود ثابت و مستند کرده اند.
آنچه که مسلم است شرایط و وضعیت جسمانی نسرین ستوده، قطع ارتباط با وی و در بند بودن این نستوه زن، مادر، همسر، وکیل و انسان، مایه نگرانی همه مردم سرزمین اش از جمله فعالان اجتماعی می باشد که گرد آمدن امضاهای بیشتر بر حقانیت موضوع شفافیت و دلالت دارد و مصداق مشت نمونه خروار است. لذا مردم آزاده ایران بدون هیچگونه تعللی خواستار رفع ستم سریع و بدون قید و شرط از این زندانی سیاسی هستند.(عکس از عالیه مطلب زاده)

ـ مشروح مصاحبه رضا خندان همسر نسرین ستوده از مژگان مدرس علوم
آقای خندان امروز با خانم ستوده ملاقات داشتید؟
صبح امروز(یکشنبه) بالاخره نامه دادستانی را گرفتیم که بر اساس این نامه فقط بچه ها می توانستند با مادر خود ملاقات حضوری داشته باشند. اما بعد از سه، چهار ساعت که ما را بیرون نگه داشتند، بخش اداری زندان تعطیل شد و بدون اینکه بچه ها مادرشان را ببینند برگشتیم.

با وجود نامه دادستانی چرا این طور برخورد کردند؟
واقعا نمی دانیم و اصلا علتی هم به ما نمی گویند. تجربه نشان داده که اگر بخواهند کاری صورت بگیرد از یک دقیقه تا سه دقیقه آن کار را انجام می دهند اما اگر اراده ای نباشد و یا قصد آزار و اذیت داشته باشند ما را بلاتکلیف نگه می دارند. مانند امروز که علی رغم دستور دادستانی بچه ها موفق به ملاقات با مادرشان نشدند.

شما آخرین ملاقاتی که با ایشان داشتید مربوط به چه زمانی است؟
دوشنبه هفته گذشته که البته به قصد ملاقات به آن مفهوم هم نبود. از مسئولین خواسته بودم تا او را ببینم تا شاید بتوانم او را متقاعد کنم اعتصاب خود را بشکند. از آن زمان تا الان هم هیچ اطلاعی از وضعیت او ندارم. فقط آمده اند و از همبندی های بند عمومی اش عینک و یک جلد کتاب و کیسه آب گرم گرفتند تا برای او ببرند. البته این خبر بسیار بدی برای ما بود زیرا مشخص است که سلول او بدون حداقل امکانات است و آنقدر سرد است و قطعا بخاطر اعتصاب غذا فشار خونش هم پایین افتاده و ضعف جسمانی لرز داشته و کیسه آب گرم برای او برده اند.

وضعیت جسمی ایشان چطور بود؟
اصلا قابل پرسیدن نیست که چقدر ضعیف شده بود. از قبل هم که ضعیف بود و با اعتصاب غذا وضعیتش بدتر شده است. شرایط فوق العاده نگران کننده ای داشت. امروز که برای ملاقات او را نیاوردند یک احتمال است که حالش مناسب نبوده و یا در بهداری بوده و اینقدر شرایط جسمی اش بد بوده که مسئولین صلاح ندانستند او را برای ملاقات بیاورند. در هر صورت تا او را نبینیم، نمی دانیم در چه شرایطی بسر می برد و امیدواریم مسئولین هر چه سریعتر او را به بند عمومی برگردانند یا ملاقاتی به ما بدهند.

الان چه مدت است که خانم ستوده به سلول انفرادی بند ۲۰۹ منتقل شده است؟
از یکشنبه هفته گذشته همسرم را بطور”غیرقانونی” به بند ۲۰۹ برده اند. این بند مخصوص افرادی است که جدید بازداشت می شوند و در آنجا در مرحله بازجویی و بازپرسی قرار می گیرند و خانم ستوده الان دارند حکمشان را می گذرانند و انتقال او به بند ۲۰۹ غیرقانونی است. علاوه بر اینکه بطورغیرقانونی او را ممنوع الملاقات کرده اند. حکم تنبیهی هم که به او داده اند انتقال به سلول انفرادی است، نه انتقال به بند ۲۰۹ و در این حکم به ممنوع الملاقاتی اشاره نشده است.

اطلاع دارید پیام های شخصیت ها و فعالان سیاسی و مدنی مبنی بر درخواست شکستن اعتصاب غذا به نسرین ستوده رسیده است یا نه؟
بهیچ وجه، شما فکر کنید او را بین دو دیوار گذاشته اند که بطور مطلق هیچ ارتباطی با دنیای خارج ندارد و هیچ خبری از هیچ جا ندارد.

فکر می کنید مسئولان پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زن را به او رسانده اند؟
قطعا نسرین اطلاع ندارد و اگر مسئولین هم به او گفته باشند که زندانیان زن به اعتصاب خود پایان دادند، او اعتماد نمی کند و حرفشان را قبول نمی کند؛ تا این خبر را از ما یا خانواده های دیگر بشنود. اگرچه شروع اعتصاب غذای نسرین ارتباطی به اعتصاب غذای آنها نداشت اما همسرم اعتصاب خود را نمی شکند به علت اینکه فکر می کند هم بندی هایش در اعتصاب غذا هستند.

اگر ملاقاتی بدهند و بتوانید این پیام ها و خبر پایان اعتصاب غذای هم بندی هایش را به او بدهید، اعتصاب خود را می شکند؟
امیدوارم یک ملاقاتی بدهند تا بتوانم این اخبار را به او برسانم و متقاعدش کنم تا اعتصاب خود ر ا بشکند. البته همسرم می خواهد پرونده های قضایی بسته و متوقف بشود بخصوص در مورد پرونده ممنوع الخروجی دخترم خیلی ناراحت است. متاسفانه در ملاقات پیش در یک جو عمومی صورت گرفت و من نتوانستم راحت با او حرف بزنم اما نسبت به دفعات پیش ملایمتر شده بود و به همین دلیل درخواست کردم تا یک ملاقات با بچه ها داشته باشد و من به بهانه دیدار بچه ها با مادرشان بتوانم متقاعدش کنم تا اعتصاب خود را بشکند. اما متاسفانه نگذاشتند این ملاقات صورت بگیرد.

در پایان هر صحبتی دارید بفرمایید.
ببنید کسی که اعتصاب غذا می کند اگر در بند عمومی باشد وجود هم بندی ها در کنارش باعث می شود که اگر حالش رو به وخامت بگذارد، دوستانش سریع اقدام کنند و اطلاع دهند تا او به بهداری منتقل شود. اما متاسفانه نسرین را به انفرادی بند ۲۰۹ منتقل کردند و موارد کمی بوده که چنین اقدامی کنند. اگر همسرم در بند عمومی باشد و هم بندی هایش با او صحبت کنند احتمال دارد حرف دوستانش تاثیر داشته باشد و اعتصاب خود را بشکند. یا حتی انتقال پیامهای شخصیت ها و افراد مختلف باعث شود به اعتصاب خود پایان دهد. اما الان در این شرایط که او از همه جا ارتباطش قطع شده و در سلول انفرادی است هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و هر لحظه ممکن است اتفاق ناگواری برای او بیافتد. به همین خاطر ما از مسئولین درخواست می کنیم تا دیر نشده و اتفاقی نیافتاده او را به بند عمومی برگردانند.

ـ “دستگاه قضایی را مسئول پیامدهای اعتصاب غذای نسرین ستوده می دانیم”

تغییر برای برابری: جمعی از فعالان جنبش زنان و مادران کمپین یک میلیون امضا امروز در اعتراض به وضعیت نسرین ستوده نامه‌ای را به دفتر دادستان کل تهران تحویل دادند.در این نامه که به امضای فعالین جنبش زنان و حامیان آنها رسیده است، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نسرین ستوده، از قوه‌ی قضائیه درخواست شده تا به خواسته‌های قانونی وی ترتیب اثر دهد.امضا کنندگان این نامه بر مسئولیت قوه‌ی قضائیه نسبت به سلامت خانم ستوده تاکید و ضمن اعلام همراهی و هم‌رای با وی از دادستان کل استان تهران خواسته‌اند تا با تامین حقوق زندانیان و اهمیت به درخواست آنان دامنه‌ی نابرابری و بی‌عدالتی را کاهش دهد.

دفتر معاونت دادستانی تهران ضمن دریافت این نامه اعلام نموده تا پایان هفته‌ی جاری به آن پاسخ داداه خواهد شد.

متن این نامه که به صورت سرگشاده نیز منتشر شده است به این شرح است:

نامه سرگشاده فعالان حقوق زنان به دادستان تهران: دستگاه قضایی را مسئول پیامدهای اعتصاب غذای نسرین ستوده می دانیم

دادستان محترم استان تهران

جناب آقای جعفری دولت آبادی

با سلام

همان طور که مستحضر هستید، نسرین ستوده، وکیل پایه یک دادگستری، مدافع حقوق بشر و فعال حقوق زنان، که در پی صدور حکمی سیاسی و ناعادلانه به ۶ سال زندان محکوم شده بود، از تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در زندان اوین بسر می برد. خانم ستوده از روز چهارشنبه ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۱ برای دومین بار دست به اعتصاب غذا زده است. او بار نخست نیزبه مدت ۲۸ روز در مهرماه ۱۳۸۹ و در اعتراض به فشارهای وارده به خود و خانواده‌اش به اعتصاب غذا اقدام کرده بود.

نسرین ستوده با گذشت بیش از دو سال از زمان بازداشت تاکنون اجازه مرخصی نداشته و اکنون بیش از سه ماه است که از ملاقات حضوری با خانواده ی خود نیز محروم بوده است. این در حالیست که دسترسی به ملاقات حضوری به ویژه برای زندانیانی که دارای فرزندان خردسال هستند، از ابتدایی ترین حقوق آنها به حساب می‌آید.

فارغ از ناعادلانه بودن رای صادره علیه نسرین ستوده، حقوق وی به عنوان یک زندانی نیزمدام نقض شده است.از حق دسترسی به تلفن گرفته تا محدودیت برای ملاقات فرزندان و حتی صدور قرارممنوعیت خروج از کشور برای دختر ۱۲ ساله اش، تلاش شده تا وی و اعضای خانواده اش بارها تحت فشارهای روحی و روانی بسیار قرار بگیرند. لذا انتظار می رود کسانی که تمام قد از آرای صادره علیه فعالین سیاسی و حقوق بشری مانند نسرین ستوده حمایت کرده و آن را در چارچوب مقررات و قوانین کشور می دانند، در زمان اجرای حکم نیز حقوق او را به عنوان یک زندانی به رسمیت بشناسند و وی را ازحداقل حقوق قانونی یک زندانی محروم نکنند. تمام زندانیان حق دارند از حقوقی اولیه مانند حق مرخصی و ملاقات حضوری با خانواده برخوردار باشند و پرسش اینجاست که چرا دستگاه قضایی با وجود نقض آشکار این حق در مورد زندانیان، نسبت به این موضوع سکوت اختیارکرده است؟

جناب آقای دولت آبادی، نسرین ستوده در دو سال گذشته دو بار ناگزیر به اعتصاب غذا متوسل شده است. بدون شک اعتصاب غذا نه انتخاب اول هر زندانی برای بیان مطالباتش که آخرین ابزار او برای رساندن صدای اعتراضی است که شنیده نمی شود. اقدامی دشوار که زندانی را وا می دارد تا جانش را بستر اعتراض اش قرار دهد و تبعات جسمانی و لطمات جبران ناپذیر آن را بپذیرد. هدی صابر یکی از زندانیان سیاسی نمونه ی بارزی بود که سال گذشته جان بر سر آن گذاشت.

ما به عنوان جمعی از فعالان جنبش زنان ایران که خود را همراه و هم رای نسرین ستوده می دانیم ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نسرین ستوده، دستگاه قضایی را مسئول پیامدهای احتمالی اعتصاب غذای وی قلمداد می کنیم. و از شما نیز به عنوان دادستان کل استان تهران تقاضا داریم تا با تامین حقوق زندانیان و اهمیت به درخواست آنان دامنه نابرابری و بی عدالتی را کاهش دهید. بروز هرگونه لطمات جبران ناپذیر متوجه شما نیز خواهد بود.

اسامی امضا کنندگان به شرح زیر است:

ابوالفضل(پویا)جهاندار- احمد بخشی-احترام شادفر- اعظم بهرامی- افروز مغزی – اکبر مهدی- اکبر وکیلی- الاهه شکرائی- الناز انصاری- الهه امانی- الهه فراهانی- الهه وفایی- امیر رشیدی- امیر کلهر- امیر مومبینی- امیر یعقوبعلی- آرش نصیری اقبالی- آزاد مرادیان- آزاده خسروشاهی- آزاده دواچی- آزاده زیلائی- آزاده فرامرزیها- آسیه امینی- آمنه شیرافکن- آناهیتا نژاد حداد – آیدا سعادت- آیدا قجر- اویس اخوان- بانو صابری- بهروز ستوده- بهمن ستوده- پرتو نوری علا – پروانه راد- پروین ابراهیم زاده- پروین اردلان – پروین عباسی – پروین ملک- پریسا کاکائی – پوران رضایتی- پوران طالب حریری – تارا احمدی- تارا سپهری فر – توران ناظمی – ثریا فلاح – جعفر خدیر- جلوه جواهری – جمال احسانی – جهانشاه جاوید – حامیان مادران پارک لاله /لس آنجلس – حسن عباسی – حسین علوی- حمیده نظامی – حنانه پتکی – خاطره کریمی – خدیجه مقدم – خسرو بندری – خسرو تجربه کار – خیرالنسا شهیدی- داریوش پارسی – دلارام علی – رامین امن گستر- رضا سیاووشی – رضوان مقدم – رها عسکری زاده – روجی شفیعی – رومینا ملکی – رویا کاشفی – زارا امجدیان – زهره ارزنی – زهره اسدپور – زهره صادقی – زینب پیغمبرزاده – ژاله سالاری – ساحل سیستانی – سارا عبادی – ساغر غیاثی – ساقی لقایی – ساناز الله‌ بداشتی – ستاره سجادی – ستاره هاشمی – سحر سجادی – سعدی علیزاده – سعیده سهرابی- سلحشور – سمانه عابدینی- سمانه موسوی – سمیه بهادری – سمیه رشیدی – سهیل پرهیزی – سهیلا ستاری-سوسن طهماسبی – سوفیا صدیق پور – سییاوش کشـمیری – سیده سعیده اشراقی – سیما مبینی – سیمین بهبهانی- شایا شهوق – شاهین انزلی – شقایق کمالی – شکوفه منتظری – شهرام فداکار – شهلا فروزانفر – شهناز بیات – شیرین شریفی – شیوا پازوکی – شیوا نوجو – صبا واصفی – صبرا رضایی – صبری نجفی – طلعت تقی نیا – عالیه مطلب زاده – علی تارخ – علی طایفی – علی مرزوقی – علی واعظی پور -فاطمه خانی- فاطمه رضایی – فاطمه عزیزی –فروغ عزیزی – فتحیه زرکش – فخری شادفر – فرحناز عمادی – فردین حسینی – فرهاد دفتری -فرحناز محمدی – فرزانه عظیمی – فرهاد میثمی – فروزنده مسرور – فروغ سمیع نیا – فریبا داودی مهاجر – فریبا فرنوش – فریده غایب – فریده کرملویی – فریده یزدی – فواد پاشایی – فولادی – کاویان صادق زاده میلانی – کاظم علمداری – کاوه کرمانشاهی – کاوه مظفری – کتایون عظیمی فرد – گلناز به گو – گلناز ملک – گودرز سلمانی – لیلا اسدی – لیلا سیف اللهی – لیلا صادقی – لیلا صحت – لیلا موری – لیلا نظری – مادران وین – ماهرخ روستایی – مایک کریمی – مجید محمدی – مجید ملکی- محبوبه حسین زاده- محبوبه عباسقلی زاده – محسن نژاد – محمد افراسیابی – محمد آل احمد – محمد ترابی – محمد شوراب – محمود معتقدی – مرضیه بخشی زاده – مریم امى – مریم پرواز – مریم حسین خواه- مریم حکمت شعار- مریم رحمانی – مریم رستمی – مریم زندی – مریم شفیع پور – مریم قربانی – مریم کاویانی – مژگان ثروتی – مسعود شب افروز- مسعود فتحی – منبره کاظمی – منصوره بهکیش – منصوره شجاعی – منصوره فتحی – منوچهر فاضل – مهدی اسماعیلی- مهدی خان بابا تهرانی – مهران براتی – مهرانگیز اویسی – مهرداد سید عسگری – مهرناز صمدی – مهرنوش اعتمادی – مهری جعفری، وکیل دادگستری – مهدیه فراهانی – مهشید راستی- مهناز پراکند – مو کاظمپور – میترا معینی – میرحمید سالک – میلاد جلالی – مینا دفتری – مینا ملکی- نازلی فرخی – نازنین باهرلو – نازی عظیما – ناهید جعفری- ناهید کشاورز – ناهید میرحاج – ندا زارع – نرگس کرمانشاهی -نرگس طیبات- نسترن موسوی – نسرین افضلی – نسرین بصیری – نسیم خسروی مقدم – نعیمه دوستدار – نفیسه آزاد – نگار سماک نژاد – نگار میرزایی – نگین سهراب خانی – نوشین کشاورزنیا – نوید محبی – نیکزاد زنگنه – نیلوفر گلکار – نیما مشعوف – هادی یوسفی – هادیه درگاهی- هایده تابش – هدا امینیان – وحیده مولوی – ویکتوریا آزاد آذر محلوجیان – احمد مظاهری – اردشیر زارع زاده – آرش آیتی – آرش ایران – آزاده عیدی – آزیتا رضوان – افسون نعمتی – افشین نادری – اکرم خیرخواه – اندیشه جعفری – آیدا مهرانی – ایدین شمس – بنفشه جمالی – بهارا بهروان – بهاره افقهی- بهروز محمودیان – بهنام نیک زاد – پروانه حاجیلو – پریچهر نومانی -پینار فرج زاده – ثریا پروانی – جادی میرمیرانی – حسین فلاح – حسین کیانی – حسینی – حمیده تقی زاده – داود ستاری – داوود رحیمی – رضا نجفی – رویا صحرائی – زبیده ایرانپور- زرین شقاقی – زهره دهقان – سارا ایمانیان- سایت ما زنان – ستاری – سحر کمال – سدی فخرآبادی – سعید شریفیان – سعیده اسلامی – سلماز مقدم – سمیه افشار -سهیلا میرزایی – سیامک اصلانی استوار – سیاوش آریا – سیاوش رامین – سید جمال طاهری – سیدحنیف ساجدی – سیروس زارع زاده – شاهین دوستدار- شاهین زال تبار – شاهین ضیایی – شهرام فداکار – شهلا صادقیه – شهلاانتصاری – شیوا سنخن – صابریان – صادقیه – صبا کی‌نژاد – صدرا عبدالهی – غزال خاکسار – غزال عسکری زاده – فاطمه آذری – فاطمه عباسى – فخری شادفر – فرح کمانگر – فرحروز رنجبر- فرخ علی‌ یاری- فرخنده جبارزادگان – فرزین اقتصادی – فرشته تجدد – فرشید شیرزاد- فرهاد صدقی – فهمیده عبدی- فیروزه مهاجر – کتایون شیبانی – کمیساریای عالی حقوق بشر ایران در اروپا – کیان غلامی – گندم احتشام – مازیار رضایی – مائده سلطانی – مجید مختاری – محسن اصغری – محسن فرشیدی – محمد غزنویان – محمد نبی جنتی نژاد – مریم مجد – مریم نقی پور – مژگان مسلمی – مهتاب نجم الدین – مهدخت صنعتی – مهدی شریفی- مهرشاد الوندی – مهرنوش ایزدپناه – مهرنوش صحرانورد – مهسا محمدى – مهواره احقری – مهین جلیلوند – مهین علم – میترا کمالی – میترا ویکو – میلاد موسوی – مینا سلطانی – میهن روستا – نازیلا خلخالی – ناهید دریائی – نرگس سقفی – نسترن افضلی – نسترن طارسی – نگار انسان – نیلوفر صمیمی – نیلوفر قاسمی – نیلوفر کشمیری – هادی مهربانی نیاسری – هانی منصوریان – الهه مشایخی – ویدا بیگلری – یاشار امیری

۲۲ آبان ۱۳۹۱
این مطلب را ارسا

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: