کابل و هرات بیشترین آمار خشونت با زنان را دارند

khoshoonat kabulدویچه وله :مژگان مصطفوی، معین وزارت امور زنان روز شنبه 10 حوت 1392 در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «بیشترین قضایای خشونت گزارش شده مربوط به کابل با رقم 21.8 درصد، سپس هرات با 14.9 درصد، تخار با 7.5 فیصد، بلخ با 5.2 فیصد و کاپیسا با 4.8 فیصد به ترتیب در رتبه های دوم تا پنجم قرار دارند».گزارش نشان می دهد که در این پنج ولایت بیش از نیمی از خشونت ها، یعنی 54.5 درصد اتفاق افتاده است.
در این گزارش نوعیت خشونت نیز مشخص شده است؛ چنانچه لت و کوب 40.5 درصد، قتل 7.3 درصد، دشنام، بدرفتاری، توهین و تهدید 5.4 درصد، عدم پرداخت نفقه 5.4 درصد و ازدواج اجباری 5.1 درصد ثبت شده است.

گزارش حکومت افغانستان نشان می دهد که 41 درصد خشونت ها از طریق مراجع غیر رسمی حل و فصل و 11.5 درصد خشونت ها از طریق مراجع رسمی رسیدگی شده اند. این در حالی است که 45 درصد خشونت ها در افغانستان مورد پی گیری قرار نگرفته اند و یا هم قربانیان خشونت از رسیدگی به این قضایا منصرف شده اند.
علیرغم تلاش نهادهای ملی و بین المللی برای ارتقای وضعیت زنان افغانستان، خشونت به شکل های مختلف بر آنان اعمال می گردد.
علیرغم تلاش نهادهای ملی و بین المللی برای ارتقای وضعیت زنان افغانستان، خشونت به شکل های مختلف بر آنان اعمال می گردد.
اما خانم مصطفوی گفت که این ارقام بخشی از قضایای خشونت علیه زنان می باشند: «آنچه ارایه شد، بخشی کوچکی آمار تحلیل شده است. مطابق قانون منع خشونت، باید در 34 ولایت کمیسیون های منع خشونت ایجاد می گردد که در 32 ولایت ایجاد شده و در 2 ولایت دیگر نظر به مشکلات خاص ایجاد نگردیده است».
معین امور زنان می گوید این گزارش از وضعیت فرهنگی در ولایات فوق العاده متاثر است؛ زیرا به گفته او در ولایاتی که زنان نمی توانند از خشونت ها علیه شان شکایت کنند، این گزارش شامل حال آنان نمی شود. براساس اظهارات مقام های وزارت امور زنان، خشونت علیه زنان در این ولایات سرپوشیده می مانند و هیچ نهادی این قضایا را ثبت نمی تواند.
خانم مصطفوی گفت: «در ولایاتی که زندگی بسته و قبیلوی را داریم هنوز، در آن جاها تعداد زیاد قضایای خشونت اتفاق می افتد که این قضایا هرگز ثبت نمی شوند و هرگز پیگیری نمی شوند. ممکن است در این مناطق زنی کشته شود، ولی برای ما گزارش داده نشود».
ستره محکمه افغانستان می گوید تاکنون 20 تن از افرادی که مرتکب خشونت علیه زنان به خصوص قتل شده اند، به اعدام محکوم گردیده اند.
امیرالله ابدالی، رییس عمومی تفتیش قضایی ستره محکمه در این کنفرانس گفت: «شاملین قضیه 20 نفر است؛ موضوع شان طبیعی است که قتل و خشونت است. نام هایشان را گفته می توانم … سه نفر از جمله این 20 تن قضایایشان کاملا نهایی شده، یعنی فیصله ستره محکمه را گرفته و متباقی تحت کار است».
ستره محکمه می گوید در حال حاضر از قانون محو خشونت علیه زنان در محاکم استفاده می شود و کسانی که به اعدام محکوم شده اند، از ده ولایت افغانستان هستند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: