انتخابات افغانستان و مشارکت سیاسی زنان+ تصاویر

entekhabat zanan afghanعلی قادری، نویسنده مقاله‌ای در دیلی افغانستان، در این رابطه سه چالش مهم حضور زنان پای صندوق‌های رأی را نبود امنیت، دوری مراکز رأی‌دهی، و نگاه سنتی موجود در سطح جامعه افغانستان می‌داند. در این زمینه، برآورد عملکرد نیروهای امنیتی و ستاد برگزاری انتخابات، می‌تواند راهگشای بهبودی شرایط برای تداوم حظور زنان در سایر عرصه‌های سیاسی باشد.

زنان و انتخابات افغانستان
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در اوایل هفته جاری، اولین تجربه مردم این کشور برای انتقال دموکراتیک قدرت بود و سهم زنان را می‌توان در این تجربه بی‌سابقه خواند.

به گزارش مهرخانه، دو انتخابات هم‌زمان ریاست‌ جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان با وجود نگرانی‌های گسترده امنیتی و تبلیغات سوء رسانه‌های غربی در این رابطه، روز شنبه، ۱۶ فروردین ماه (برابر با ۱۶ برج حمل و ۵ آوریل) با حضور گسترده‌ مردمی ‌برگزار شد. این اولین انتخابات ریاست ‌جمهوری این کشور و اولین انتخابات سراسری بود که بعد از ترک نیروهای نظامی ‌خارجی برگزار شده و تأمین امنیت آن به طور کامل برعهده نیروهای افغان بوده است.

نتایج انتخابات ریاست ‌جمهوری که قرار است طی دو مرحله در ۸ و ۲۳ اردیبهشت‌ماه اعلام شود، تاکنون به نفع عبدالله عبدالله، نامزد حزب «جمعیت اسلامی ‌افغانستان» و وزیر خارجه سابق این کشور، اعلام شده است.

هفت نامزد دیگر این انتخابات زلمی ‌رسول، اشرف غنی احمد زی، قطب‌الدین هلال، گل آغاشیرزوی، عبدالرب رسول سیاف، امین ارسلا و داوود سلطان زوی هستند. از این میان، زلمی ‌رسول، مشاور امنیت ملی سابق حامد کرزی و وزیر خارجه این کشور که برای نامزدی در این انتخابات از سمتش استعفا داد، از حمایت ویژه کرزی برخوردار است.

۳۵۰ هزار نفر از سوی نامزدها، جامعه مدنی و برخی سازمان‌های بین‌المللی بر روند انتخابات در ۶،۲۱۲ مرکز اخذ رأی در سراسر کشور نظارت داشته‌اند و رأی‌های مأخوذه، در ۲۴ ساعت بعد از انتخابات برای شمارش به مرکز ایالات و پایتخت منتقل شده است.

مشارکت مردمی‌ در اولین تجربه انتقال دموکراتیک قدرت در افغانستان
به‌رغم هراس‌های فراوان از مشارکت پایین عمومی ‌در انتخابات که خود زاییده تبلیغات منفی درباره اوضاع امنیتی این کشور در شرایط بعد از ترک نیروهای نظامی ‌خارجی بوده است، بیش از ۷ میلیون افغان در انتخابات هفته جاری شرکت داشته‌اند.

زنان ۳۵ درصد مشارکت‌کنندگان در انتخابات روز شنبه را تشکیل می‌دادند و گفته می‌شود اکثریت مطلق این زنان و کل جمعیت رأی‌دهندگان را نوجوانانی تشکیل می‌دادند که تازه به سن قانونی (۱۸ سال) رسیده‌اند. این امر، نشان‌دهنده یک تحول اجتماعی قابل توجه در زمینه مشارکت عمومی‌ و افکار عمومی ‌در جامعه سنتی و مردسالار افغانستان است.

جامعه افغانستان، به دلیل حضور و تسلط دیدگاه‌های تندرو فرقه‌ای در این کشور، موانع بسیاری برای حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی را شاهد بوده است؛ اما روندی که بعد از سقوط طالبانیزم در حال رشد است، حاکی از تحولاتی در دیدگاه‌های عمومی ‌در رابطه با حضور زنان است.

اگرچه بخشی از تلاش‌های انجام‌شده در این رابطه تحت کنترل و نظارت سازمان‌ها و عوامل آمریکایی و انگلیسی صورت پذیرفته است، اما می‌توان گفت جامعه مدنی و فعالین این عرصه در افغانستان هستند که با همکاری چهره‌های مذهبی و علمای این کشور، تغییر دیدگاه‌های جنسیتی و مشارکتی را در این کشور در دست دارند.

به این ترتیب، می‌توان مشارکت گسترده زنان در انتخابات را تاحدی مرهون فعالیت‌های فرهنگی انجام شده ماه‌های گذشته برای ارتقاء آگاهی عمومی‌ در رابطه با دیدگاه‌های واقعی اسلام در رابطه با زنان و نقش‌آفرینی اجتماعی آنان دانست.

مشارکت زنان؛ چالش‌ها و قوت‌ها
انتخابات اخیر افغانستان به چند دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است: اول، می‌توان این انتخابات را اولین انتخابات دموکراتیک این کشور دانست؛ حال‌آن‌که دو دور گذشته ریاست‌جمهوری بدون رأی مردمی ‌به حامد کرزی واگذار شده بود؛ دوم، مردم این کشور صرف‌نظر از انتخابات ریاست‌جمهوری، در چندین دوره دیگر از انتخابات محلی حضور داشته و لذا تجربه لازم جهت مشارکت را کسب کرده‌اند؛ و سوم، این انتخابات عرصه جدی برای تأکید بر توان امنیتی نیروهای داخلی افغانستان به شمار می‌آمد. بااین‌حال، می‌توان گفت حضور گروه‌های مختلف، از جمله زنان، نیز از دیگر محک‌های برآورد قوت این انتخابات به شمار می‌آید.

علی قادری، نویسنده مقاله‌ای در دیلی افغانستان، در این رابطه سه چالش مهم حضور زنان پای صندوق‌های رأی را نبود امنیت، دوری مراکز رأی‌دهی، و نگاه سنتی موجود در سطح جامعه افغانستان می‌داند. در این زمینه، برآورد عملکرد نیروهای امنیتی و ستاد برگزاری انتخابات، می‌تواند راهگشای بهبودی شرایط برای تداوم حظور زنان در سایر عرصه‌های سیاسی باشد.

از سوی دیگر، زنان به عنوان نامزدهای انتخاباتی نیز سهم قابل توجهی را ایفا کرده‌اند. هرچند تنها سه زن در میان ۷۲ نامزد اولیه ثبت‌نام کننده برای نامزدی ریاست جمهوری به چشم می‌خورند، اما از میان ۶۵۷ نفر نامزد انتخابات ولایتی تا تاریخ ۷ مهرماه، ۷۸ نفر زن بوده‌اند و تنها سه ولایت نورستان، میدان وردک و پکتیکا تا این تاریخ هیچ نامزد زنی نداشته‌اند.

شخصیت‌ها و چهره‌های شاخص افغانستان، ازجمله حامد کرزی، رئیس‌جمهور فعلی افغانستان، و هشت نامزد ریاست جمهوری این کشور طی پیام‌هایی بر مشارکت گسترده زنان پای صندوق‌های رأی تأکید کرده و گروه‌های فعال در جامعه مدنی خواستار تضمین مشارکت زنان و سهمیه‌بندی به نفع برابری جنسیتی در عرصه‌های سیاسی توسط رئیس‌جمهور آینده این کشور شده‌اند.

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

زنان و انتخابات افغانستان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: