بررسی دلایل رشد ۳۳ درصدی ازدواج موقت در کشور

ezdevajدر گفتگوی ایلنا با یک آسیب شناس اجتماعی انجام شد:
بررسی دلایل رشد ۳۳ درصدی ازدواج موقت در کشور
«دلیل دیگر گرایش به ازدواج موقت به زنانی بر می گردد که در گذشته ازدواج ناموفقی داشته اند و نمی خواهند دوباره در موقعیت مشابه قرار گیرند اما نیاز به تکیه و همراهی در زندگی خود دارند./ در مورد دلایل گرایش مردان به صیغه، باید مردان متاهل و مردان مجرد را به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد.»

یک آسیب شناس اجتماعی دلایل و تبعات ازدواج موقت را برای گروهای مختلف جامعه متفاوت می‌داند و معتقد است که اگر چه ازدواج موقت برای افراد مجرد کاربرد دارد اما می تواند خانواده های افراد متاهل را با بحران مواجه کند.

مصطفی فروتن، آسیب شناس اجتماعی و مشاور خانواده در تحلیل آمار اخیر سازمان ثبت اسناد مبنی بر افزایش 33 درصدی ثبت ازدواج موقت در گفتگو با خبرنگار ایلنا بیان کرد: این مساله یک پدیده چند وجهی است و باید از تمامی زوایا به آن نگاه کنیم تا بتوانیم قضاوت صحیحی در این مورد داشته باشیم. در تحلیل این مساله باید به انواع آن توجه داشت دلایل صیغه در میان زنان و مردان و همچنین متاهلین و مجردین متفاوت است.

دلایل ازدواج موقت در میان زنان

این آسیب شناس اجتماعی گفت: مهم ترین دلیل گرایش زنان به ازدواج موقت دلایل اقتصادی است و باید توجه داشت زنانی که از این طریق معیشت خود را می‌گذرانند افرادی قابل احترام اند زیرا برای اینکار خود را ملزم به رعایت برخی موازین و اقدامات می‌کنند.

فروتن ادامه داد: دلیل دیگر گرایش به ازدواج موقت به زنانی بر می گردد که در گذشته ازدواج ناموفقی داشته اند و نمی خواهند دوباره در موقعیت مشابه قرار گیرند اما نیاز به تکیه و همراهی در زندگی خود دارند.

وی افزود: در گروهی دیگر هم که در گذشته سابقه تاهل را دارند بحث غرایز جنسی و نیازهای فیزیکی مطرح است بنابر این می توانیم بگوییم که این سه دلیل شاخص ترین علت گرایش زنان به ازدواج موقت است.

دلایل ازدواج موقت در میان مردان

این مشاور خانواده اظهار کرد: اما در مورد دلایل گرایش مردان به صیغه، باید مردان متاهل و مردان مجرد را به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد.

فروتن گفت: یک مرد مجرد برای شروع یک زندگی مشترک باید هزینه ها و امکاناتی را تهیه کند و به جایی برسد که بتواند هزینه های زندگی را تقبل کندکه این مساله زمان بر است و ممکن است تا سن 30 سالگی افراد طول بکشد، در این مدت مرد مجرد برای رفع نیاز های روحی و جسمی خود به جای آنکه به سوی تن فروشان برود می تواند از ازدواج موقت استفاده کند.

وی ادامه داد: اما در میان متاهلین شاخص ترین دلیل، تنوع طلبی جنسی است که افراد می خواهند تجربه های متفاوت در این زمینه داشته باشند. دلیل دیگر نیز آن است که در عقد دائم بنابر دلایل خاصی مانند نبود مهارتهای زندگی، ممکن است که زندگی زناشویی رنگی خاکستری به خود بگیرد و زن و شوهر با وجود حفظ ظاهر در عمل راه خود را از هم جدا کنند در این صورت پیش می آید که مردان متاهل برای فرار از انزوای عاطفی و روانی به ازدواج موقت روی می‌آورند.

این آسیب شناس اجتماعی بیان داشت: برخی نیز با وجود داشتن پایگاه عاطفی برای تجربه کارهای هیجان انگیز، بیمار گونه و رفتار های جنسی نا متعارف که این روزها در حال افزایش است به این سمت می روند زیرا که از نظر قانونی و هزینه ای نسبت به راههای دیگر برایشان به صرفه تر است.

وی افزود: برخی دیگر هم دلیل گرایش‌شان به صیغه را تحت سرپرستی قرار دادن زنان بی‌سرپرست می‌خوانند.

تبعات و محاسن

فروتن در مورد محاسن و تبعات ازدواج موقت گفت: افزایش طلاق و از هم پاشیدگی خانواده،ایجاد حس انتقام گیری و تمایل به خیانت در همسر دائمی فرد و کاهش ازدواج دائم ازجمله تبعات ازدواج موقت است. البته ازدواج موقت مزیت هایی مانند ارضای غزیزه جنسی از راه مشروع، کاهش فساد و بیماری های مقاربتی را نیز به همراه دارد.

وی افزود: برای رویارویی با این مساله ابتدا باید گروههای مختلف را از هم جدا کنیم. در رابطه با افراد مجرد صیغه مساله ای است که کاربرد دارد و نمی توان آن را حذف کرد اما می توان شرایط اقتصادی و رفاهی ایجاد کرد تا شرایط برای کسانی که می خواهند ازدواج دائم داشته باشند مهیا باشد. بسته های تشویقی کارشناسی شده نیز باید برای این کار ایجاد شود،

این مشاور خانواده بیان کرد: آموزش های کاربردی نیز باید برای خانواده ها برگزار شود تا رسم و رسومات دشوار و دست و پا گیر و هزینه بر را از سر راه ازدواج دائمی جوانها بردارند. همچنین برخی قوانین ازدواج و پس از ازدواج نیز باید متناسب با زمان حال تغییر کند.

فروتن گفت: اقدام مهم دیگر در این زمینه آن است که به متاهلین آموزش های مهارت های زندگی داده شود تا زوج ها بتوانند به لحاظ فیزیکی و روحی یکدیگر را راضی کنند.

وی در پایان اشاره کرد: اکنون در دفترخانه ها لیستی از زنانی که آمادگی ازدواج موقت را دارند موجود است تا از این طریق کمکی برای امرار معاش به آنها شود در جالی که بهتر است به جای اینکار زمینه ای برای اشتغال و توانمندی آنها ایجاد شود تا زنان و مردان بیشتر به سمت ازدواج دائم بروند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــ
رئیس سازمان ثبت اسناد اعلام کرد:
افزایش ۴/۶ درصدی طلاق و کاهش ۴/۴ درصدی ازدواج/ رشد ۳۳ درصدی ازدواج موقت
1393-02-02, 10:51
ایلنا ـ «در سال گذشته ۱۵۸ هزار و ۷۵۳ مورد طلاق در کشور ثبت شد که نسبت به سال قبل ۴/۶ درصد رشد نشان می‌دهد./ مجموع ازدواج‌های ثبت شده در سال ۹۲ به تعداد ۷۵۷ هزار و ۱۹۷ مورد بوده است که ۴/۴ درصد کاهش نسبت به سال ۹۱ داشته است.»

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلام ثبت ۷۵۷ هزار و ۱۹۷ مورد ازدواج در سال گذشته از افزایش ۴/۶ درصدی طلاق و کاهش ۴/۴ درصدی ازدواج در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد تویسرکانی در نشست خبری امروز خود اظهار داشت: در سال گذشته ۱۵۸ هزار و ۷۵۳ مورد طلاق در کشور ثبت شد که نسبت به سال قبل ۴/۶ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گفته رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مجموع ازدواج‌های ثبت شده در سال ۹۲ به تعداد ۷۵۷ هزار و ۱۹۷ مورد بوده است که ۴/۴ درصد کاهش نسبت به سال ۹۱ داشته است.

وی همچنین از ثبت ۳۰۱ مورد ازدواج موقت که در دفا‌تر اسناد رسمی به ثبت رسیده است خبر داد و گفت: ثبت ازدواجهای موقت در سال ۹۲ در مقایسه با سال ۹۱ – ۳۳ درصد رشد داشته است.

تویسرکانی همچنین صراحتاً اعلام کرد هیچ دفتر خانه رسمی حق ثبت ازدواج زیر سن ۱۵ سال را ندارد ودر صورتی که مشاهده شود با آن برخورد قاطع می‌کنیم. تا کنون موردی در این زمینه که پائین‌تر از سن قانونی ازدواج به ثبت برسد را سراغ ندارم.

وی افزود: بیشترین کاهش ازدواج در یزد با ۱۶/۷ درصد به ثبت رسیده است و کمترین کاهش در خراسان جنوبی با 2/8 درصد بوده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تهران با کاهش ۳/۱ درصدی ازدواج مواجه بوده است.

تویسرکانی درباره طلاق نیز گفت: مجموع طلاق‌ها در سال ۹۲ به تعداد ۱۵۸ هزار و ۷۵۳ مورد بوده که 4/6 درصد رشد داشته در مقایسه با سال ۹۱.

وی افزود: بیشترین رشد طلاق در بوشهر با رشد ۱۵/۶ درصد و کمترین میزان طلاق در فارس با کاهش ۱۵/۳ درصدی رخ داده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: افزایش طلاق در استان تهران از میانگین کشوری که ۴. ۴ بوده کمتر است و ۱/۸ درصد افزایش داشته است.

وی درباره علل وقوع طلاق نیز گفت: بیشترین دلیل طلاق دخالت خانواده‌ها، عدم تحقق شروط ضمن عقد، اعتیاد و فقر مالی برآورد شده است.

او افزود: اسناد مالکیت برای موسسات دولتی و وزارتخانه‌ها ۴۵ هزار و ۵۵ سند بوده است که ۱۷ هزار و ۳۸ سند هم برای نهادهای عمومی صادر شده است.

وی افزود: این در حالی است که در سال ۹۲ به میزان ۷ هزار و ۸۵۷ سند برای شرکت‌های دولتی به چاپ رسیده است.

تویسرکانی گفت: در سال ۹۲ در مجموع ۲۰ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۲۴۹ سند از سوی دفا‌تر اسناد رسمی صادر شد که بیشترین اسناد صادره مربوط به وکالت نامه بوده ۳۱ درصد است.

وی در ادامه از رشد ۲۸۱ درصدی ارائه خدمات الکترونیک در سال ۹۲ در مقایسه با سال ۹۱خبر داد و گفت: در سال گذشته ۲ میلیون و پانصد و نود و پنج هزار و هفتصد و بیست و هشت برای مردن صادر شد که بخشی از این موارد مربوط به شرکت‌ها و سازمانهای دولتی بود.

وی با بیان اینکه صدور اسناد مانع از پدیده زمین خواری می‌شود افزود: از مجموع اسناد صادر شده ۴۵ هزار و ۵۵ سند مربوط به سازمانهای دولتی؛ ۱۷ هزار و سی و هشت سند برای نهادهای عمومی، هفت هزار و هشتصد و پنحاه و هفت سند برای شرکتهای دولتی صادر شده است بقیه اسناد نیز برای اشخاص عادی بوده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد در باره صدور اسناد در سال گذشته نیز گفت: در محموع بیست و میلیون ششصد و شانزده هزار و دویست و چهل و نه سند در دفا‌تر رسمی صادر شده است.

همچنین بیشترین اسناد صادر شده با ۳۱ درصد مربوط به صدور و کالت نامه و بعد از آن ۸/۱۱درصد مربوط به اسناد سعی منقول بوده است.

به گفته تویسرکانی استان تهران با ۲۳ درصد اسناد تنظیمی در کشور در راس تمامی استان‌ها در سال گذشته قرار گرفت و استان اصفهان با ۷ در صد در رتبه دوم جای گرفت.

تویسرکانی همچنین از افزایش دو درصدی مجموع شرکت‌ها در سا گذشته خبر داد و گفت: ثبت شرکتهای تجاری ۱۲ درصد رشد داشته‌اند اما متاسفانه شرکتهای تعاونی ۳۵درصد کاهش در ثبت را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با اشاره به افزایش اختراعات در سال ۹۲ گفت: در بحث ثبت علائم تجاری نیز کاهش ۱۰ درصدی را به نسبت سال ۹۱ داشتیم اّا در بخش ثبت علائم تجاری بین المللی ۱۳ درصد رشد به ثبت رسیده است. همچنین ثبت طرحهای صنعتی ۴۵ درصد رشد داشته است.

وی در باره وصول مطالبات معوق بانک‌ها نیز گفت: سال گذشته ۳۲ هزار ۵۵۵ میلیارد ریال از معوقات بانکی وصول شد که در مقایسه با سال ۹۱ -۱۸ در صد رشد است.

تویسرکانی در پایان گفت: در سال جاری تبدیل باقی مانده دفترچه‌ای اسناد به ماشینی و مکانیزه با جدیت تمام پیگیری می‌شود

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: