دلالی تخمک و جنین؛ کار با درآمد بالا، مخصوص خانم‌های جوان

آگهی فروش جنیندیوارهای شهر پر از آگهی‌های فروش است؛ از فروش یخچال و مبلمان ولباس‌های اصل ترکیه تا فروش کلیه و کبد و حالا تخمک و جنین. نزدیک مراکز باروری، تعداد آگهی‌هایی که برای تخمک و جنین بازاریابی می‌کنند، بیش‌تر است.

«کار با درآمد بالا، مخصوص خانم‌های جوان» جمله مشترک این آگهی ها است؛ آگهی‌هایی برای رسیدن به آرزوی در آغوش گرفتن یک نوزاد.

شماره یکی از آگهی ها را می‌گیرم. خانمی پشت خط است. وقتی می‌گویم بابت آگهی تماس گرفته‌ام، بدون مقدمه می‌گوید: «عزیزم کار ما با خانم‌های متاهل 24 تا 30 ساله است. شما باید حدود 10 تا 12 روز دارو مصرف کنید و بعد از انجام یک سری آزمایش ها، با یک بی‌هوشی کوچک و یک جراحی ساده، می‌توانید تخمک اهدا کنید. برای این پروژه هم که در مجموع چند روز بیش‌تر وقت شما را نمی‌گیرد، دو میلیون می‌گیرید.»

فرآیند اهدای تخمک شامل تهیه و جمع‌آوری تخمک از زن اهدا کننده، باروری آن در آزمایشگاه با اسپرم شوهر و انتقال جنین‌های حاصل به رحم گیرنده (زوج نابارور) است.

خانم پشت خط درباره اهدای جنین هم توضیحاتی می‌دهد:«اگر بخواهید جنین اهدا کنید، باید آزمایش‌های بیش‌تری انجام شود. یک کمی هم وقت‌گیرتر است اما پولش هم دو برابر است.»

بعضی از زوج‌های محروم از داشتن فرزند، با مشکلاتی نظیر نداشتن اسپرم و یا امکان باروری روبه رو هستند و توانایی تشکیل جنین را ندارند. در نتیجه، با تخمک و اسپرم اهدایی یک زوج در محیط آزمایشگاهی، جنین تشکیل و سپس به رحم شخص گیرنده منتقل می‌شود.

خانم پشت خط تند تند صحبت می‌کند و دست آخر می‌گوید: «عزیزم می‌دانم برای مشورت و تصمیم‌گیری احتیاج به فکر داری. برو فکرهایت را بکن و اگر راضی شدی، تماس بگیر.»

خداحافظی که می‌کنم، می‌گوید: «اما مطمئن باش کاری بهتر از این پیدا نمی‌کنی؛ هم ساده است، هم نان دارد و هم آخرتت را می‌خرد.»

چند ساعت بعد به عنوان نیازمند تخمک با همان شماره تماس می‌گیرم. این‌بار آقایی پشت خط قرار گرفته و می‌گوید: «اگر فوری بخواهید دو تا آماده دارم. پول‌لازم هم هستند و پول نقد می‌خواهند. سه و نیم میلیون نقد.»

هنوز جوابی نداده‌ام که فوری می‌گوید: « فقط اگر مشخصاتش به شما بخورد. یکی از آن‌ها نوشته قد 65/1و پوست گندمی دارد و دیگری نوشته قدش 58/1 و پوستش سفید است.»

در وب‌سایت «پژوهشکده رویان» هم به این موضوع اشاره شده است: «خصوصيات فيزيكي فرد گيرنده و اهدا كننده تخمك بهتر است هماهنگ باشد؛ خصوصياتی نظير رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدني.»

جست‌وجوی عبارت «اهدای تخمک و جنین» در گوگل، سایت فارسی زبانی را با همین موضوع معرفی می‌کند. زنان نابارور در این سایت از احساسات، بیماری‌ها و دغدغه‌های خود می‌گویند، دکتر معرفی می‌کنند و حتی شماره دلال‌های مختلف جنین و تخمک را با عنوان واسطه برای هم‌دیگر می‌گذارند. با خواندن پست‌ها و کامنت‌های مربوط به دریافت تخمک و جنین متوجه می‌شوید که شکل ظاهری بچه، ژنتیک و سابقه خانواده اهدا کننده، از اصلی‌ترین نگرانی‌های زوج‌های دریافت کننده است.

شیرین که به نوشته خودش قرار است جنین بگیرد، نوشته است: «مدام دلشوره دارم. اگر بچه‌ام اصلا شباهتی به من یا پدرش نداشته باشد، چی؟… خدا کند فرد اهداکننده شبیه من باشد.»

دیگری نوشته برای گرفتن تخمک از مرکز باروری رویان باید دو سال درنوبت بمانم . او در پاسخ به دوستانی که به او واسطه‌ها را معرفی می‌کنند، می‌گوید: «شوهرم می گه اين ها يه ريگی به كفش‌شونه! اگه تخمك پيدا كردن به اين راحتيه، چرا رويان نمي‌تونه پيدا كنه؟ شايد اينا خوب در مورد طرف تحقيق نمی‌كنن، چار تا آزمایش می‎گيرن و خلاص! اگه بچه هامون چاقوكش از آب دربيان و نصفه شب بيان سرمونو ببرن چی؟! و هزار تا سوال ديگه… .»

اگر چه بسیاری در کامنت‌های زیر این پست، اخلاق را امری اکتسابی دانسته‌اند اما در سایت پژوهشکده رویان در قسمت اهدای تخمک نوشته شده: «ارزيابی روان شناختی فرد اهدا كننده تخمك توسط يك شخص حرفه اي نيز بسيار توصيه مي شود. اين سابقه شامل بررسي سابقه خانوادگي، تحصيلی، ثبات روحی، ‌انگيزه اهدا، سابقه بارداری سخت، روابط بين فردي، سابقه قضايي و قانوني، سابقه بيماری های روان پزشكی و اختلال شخصيتی است.»

این موضوع تنها قسمتی از مساله زوج‌های نابارور خواهان تخمک اهدایی است. درباره اهدای تخمک و جنین و انجام لقاح مصنوعی هنوز میان فقها اختلاف نظر وجود دارد . برخی از علما این عمل را حرام، برخی مجاز و عده ای آن را تنها با رعایت شرایطی، مجاز می‌دانند. به همین دلیل است که در سایت‌های مراکز درمان ناباروری نوشته شده که متقاضی باید نظر مراجع عظام را در نظر بگیرد.

شماره یکی از دلال‌ها را از همین سایت پیدا می‌کنم و می‌گویم برای نوشتن یک گزارش خبری می‌خواهم ازشما چند سوال بپرسم. کمی مکث می‌کند و می‌گوید: «اگر قول بدهید صدایم را از رادیو و تلویزیون پخش نکنید، جواب می‌دهم.»

چرا مراکز باروری مثل رویان و ابن سینا همیشه با کمبود تخمک و جنین روبه رو هستند اما شما به عنوان واسطه، همیشه به راحتی تخمک آماده دارید؟

ما اگهی می‌کنیم و کیس برای اهدا داریم؛ مثلا در خانواه خود من چند نفر این کار را انجام دادند چون متوجه شدند، ضرری ندارد و پولش خوب است. وقتی یک نفر این کار را انجام می‌دهد و اطرافیان می‌بینند در سلامت کامل است و پول هم گرفته، مشتاق انجام این کار می‌شوند. الان چند نفر که از روی آگهی برای این‌ کار جذب شده‌اند، خودشان دیگران را هم معرفی کرده‌اند. ضمن این‌ که همه اهدا کننده‌ها آزمایش ایدز، هپاتیت واعتیاد می‌دهند و حتی سیگار هم نباید بکشند. این شروط کار است.

بعد از انتشار آگهی، روزی چند نفر با شما تماس می‌گیرند؟

بستگی دارد؛ مثلا پنج‌شنبه وجمعه تماس کم است، شاید یکی دو نفر زنگ بزنند اما شنبه تا دوشنبه زنگ خورم زیاد است. بعضی‌ها فروشنده هستند و برخی خریدار.

از بین کسانی که تماس می‌گیرند، چند نفر قبول می‌کنند که تخمک یا جنین اهدا کنند؟

از هر ده، پانزده نفری که تماس می‌گیرند، دو تا سه نفر راضی می‌شوند و تخمک یا جنین اهدا می‌کنند.

به عنوان واسطه، در هر مورد معرفی چه قدر سود می‌کنید؟

تو را به خدا ما را از نان خوری نیندازید ها… (مکث)… والله زحمت کار ما زیاد است. طرف را راضی کنی، از آن طرف باید زوج هم پیدا کنی؛ سخت است اما بازهم اگر ببینم کسی وضع مالی خوبی ندارد، رعایت می‌کنم.

حداقل و حداکثر سود شما چه قدر است؟

بین یک تا دو میلیون. بازهم می‌گویم، بستگی به طرف دارد.

به سراغ «احمد اریایی نژاد»، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورا می‌رویم. او درباره ضرر حضور دلالان به «ایران وایر» می‌گوید: « بحث اهدای تخمک و جنین یا به عبارتی خرید و فروش یا حتی دلالی آن باید قانونمند شود. مهم‌تر از خرید و فروش و رد و بدل شدن پول‌های کلان، بحث اخلاقی این موضوع است. در زمینه اهدا نیز آن چه بسیار اهمیت دارد، صداقت، نیت و سلامت طرفین است که اگر زیر سؤال برود، جامعه به خطر می‌افتد. قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون هم لازمه ورود به بحث دلالی در این امر خواهد بود.»

در سایت خانم‌های نابارور، همه قیمت‌ها را می‌دانند؛ هم قیمت مراکز و هم قیمت دلالان را. برخی نوشته‌اند که قیمت برایشان مهم نیست و فقط و فقط یک بچه می‌خواهند. برخی نتیجه نگرفته‌اند و غصه‌هایشان را با دیگران تقسیم می‌کنند و گروهی نتیجه گرفته‌اند و پست خوشحالی می‌گذارند و خبر بارداری‌ خود را اعلام می‌کنند. آن ها می‌خواهند جنین‌های فریز شده خود را اهدا کنند.

در محیط آزمایشگاه، چند جنین برای انتقال به بدن مادر نابارور پرورش داده می‌شوند که در صورت از بین رفتن یکی، بقیه جنین‌ها مورد استفاده قرار گیرند. در صورتی که حاملگی اتفاق بیفتد، جنین‌های دیگر به نام همان زوج در مرکز ناباروری فریز می‌شوند و اگر زوج نابارور خودش قصد استفاده از آن را نداشته باشد، می‌تواند آن‌ها را به دیگران اهدا کند. بیش‌تر کسانی که تحت درمان هستند در کامنت‌های این سایت نوشته‌اند که در صورت بارداری، جنین‌های خود را بدون داشتن کوچک‌ترین چشم‌داشتی اهدا می‌کنند.

بعضی دنبال تخمک هستند و برخی از درمان اولیه می‌پرسند، عده‌ای هم تا آخر خط رفته‌اند و حالا از شرایط پذیرش سرپرستی کودک از شیرخوارگاه‌ها می‌پرسند. این سوال با یک پاسخ شوکه کننده همراه بود؛ یکی از کاربران سایت در پاسخ این سوال، با دادن یک شماره تلفن نوشته است: «سلام من یک خانمی رو می‌شناسم که چهار تا دختر دارد و الان باردار است که این هم دختر است و حاضر است بچه‌اش را اهدا کند. زمان زایمان 10 روز دیگر است.»

سرنوشت این بچه احتمالا سوژه گزارش بعدی ما است.
گزارش از ایران وایر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: