مرخصی زایمان در کشورهای جهان

2مادران شیردهامتیاز ویژه مادران در کشورهای جهان
در جهان امروز که به‌سرعت در حال پیر شدن است، اغلب کشورها به منظور حمایت از خانواده‌ها قوانینی را در مورد مرخصی زایمان و حقوقی که شامل حال مادر و پدر می‌شود اجرا می‌کنند. در ۱۶۴ کشور جهان برای مادرها به دلیل تولد نوزادان مرخصی با حقوق در نظر گرفته شده و تنها ۴ کشور لیبریا، گینه‌نو، سوازیلند و آمریکا هستند که در این رابطه قانون ملی وضع نشده است.

تأمین ۲۴/ در آمریکا قانون ایالتی «مرخصی خانواده و پزشکی» در این زمینه اجرا می‌شود و به همین دلیل در ایالت‌های مختلف مدت و میزان حقوق پرداختی دوره مرخصی زایمان متفاوت است. به طور کلی در ایالت‌های مختلف مرخصی زایمان بین ۶ تا ۱۲ هفته متفاوت است که می‌تواند با بخشی از حقوق یا حتی بدون حقوق باشد.

در کشورهای اروپایی که با بحران پیری و کاهش جمعیت مواجه هستند نیز همواره طرح‌های تشویقی ازجمله مرخصی زایمان از سوی دولت‌ها و پارلمان‌ها در جهت ترغیب زوجین برای داشتن فرزند ارائه می‌شود.

طول دوره مرخصی و همچنین امکان استفاده پدر یا مادر از این مرخصی در مناطق مختلف جهان متفاوت است. بر این اساس بیشتر کشورهای جهان در حال حاضر ۱۰ تا ۲۰ هفته مرخصی همراه با حقوق برای زایمان در نظر گرفته‌اند.

اروپا، رویای مادران

کشورهای اروپای مرکزی، شناخته‌شده‌ترین کشورهای پیشرو جهان درباره مرخصی زایمان هستند. در جمهوری چک و اسلواکی مادرها می‌توانند تحت شرایط خاص (دریافت حداقل حقوق پس از مدت درنظرگرفته‌شده در قانون) تا سه سال از مرخصی زایمان استفاده کنند.

پدرها هم می‌توانند با توافق به جای مادرها از این مرخصی استفاده کنند و مراقب فرزند خود باشند، اما معمولا این مسئله اتفاق نمی‌افتد. در اسلواکی مدت استاندارد مرخصی زایمان ۳ سال است و دولت در ۲ سال اول تولد بچه ماهیانه ۲۵۶ یورو هزینه حمایتی پرداخت می‌کند. بعد از این مدت مبلغ به 22/164 یورو کاهش پیدا می‌کند. در اتریش هم مدل مشابهی پیاده می‌شود و مادرها می‌توانند بین یک تا سه سال مرخصی را انتخاب کنند.

در سوئد پدر و مادرها می‌توانند از ۱۶ ماه مرخصی زایمان همراه با حقوق استفاده کنند که هزینه آن بین دولت و کارفرما تقسیم می‌شود. برخی از احزاب این کشور در تلاش هستند که قانونی را به تصویب برسانند که این مدت مرخصی بین پدر و مادر به صورت مساوی تقسیم شود.

در استونی مادرها می‌توانند از ۱۸ ماه مرخصی استفاده کنند و پدرها هم حق استفاده از این مدت را پس از ماه سوم تولد نوزاد دارند. با وجود این مرخصی با حقوق تنها به یکی از والدین تعلق می‌گیرد.

در انگلیس همه زنان می‌توانند از ۵۲ هفته مرخصی استفاده کنند که ۳۹ هفته آن همراه با حقوق است. در ۶ هفته اول دوره مرخصی ۹۰ درصد حقوق کامل پرداخت می‌شود و در مابقی مرخصی، حقوقی به‌عنوان حداقل دستمزد برای پرداخت در نظر گرفته شده است. پدرها می‌توانند از ۲ هفته مرخصی استفاده کنند.

در بلغارستان مرخصی زایمان برای مادرها یک سال به همراه حقوق کامل و در سال دوم همراه با حداقل حقوق است. پدر یا پدربزرگ هم می‌توانند به جای مادر از این مرخصی استفاده کنند.

مادرهای دانمارکی برای زایمان ۵۲ هفته مرخصی همراه با حقوق کامل دارند که پدر بچه می‌تواند ۲ هفته آن را استفاده کند. به آلمانی‌ها ۱۴ هفته مرخصی زایمان با حقوق کامل و ۱۲ تا ۱۴ ماه مرخصی با ۶۵ درصد حقوق تعلق می‌گیرد. در مجارستان ۲۴ هفته مرخصی با حقوق کامل در نظر گرفته شده است. پدرها هم ۵ روز مرخصی برای تولد بچه دارند.

افزایش مرخصی زایمان در کانادا

در قاره آمریکا اوضاع‌واحوال متفاوتی بین کشورها وجود دارد. در سال ۲۰۰۰، کانادا شاهد افزایش چشمگیر مرخصی زایمان از ۱۰ هفته به ۳۵ هفته بود. این مدت مرخصی می‌تواند با توافق پدر و مادر بین آن‌ها تقسیم شود.

امتیازهای کشورهای آمریکای لاتین

در آرژانتین ۹۰ روز مرخصی زایمان با حقوق کامل برای مادرها در نظر گرفته شده است و پدرها هم می‌توانند ۲ روز مرخصی داشته باشند. در برزیل این مدت ۱۲۰ روز است و به پدرها ۵ روز مرخصی داده می‌شود. مادرهای ونزوئلایی ۲۶ هفته مرخصی زایمان با حقوق کامل دارند و پدر بچه هم می‌تواند از ۲ هفته مرخصی استفاده کند. در کوبا مدت مرخصی زایمان برای مادرها ۱۸ هفته است.

خدمات کشورهای آفریقایی

در بیشتر کشورهای این قاره مرخصی زایمان بین ۱۲ تا ۱۴ هفته با حقوق کامل است. در کشوری مانند برونئی اما ۱۲ هفته مرخصی با ۵۰ درصد حقوق در نظر گرفته شده است. با وجود این در کشوری مانند تونس مرخصی زایمان ۳۰ روز است که پدرها هم در کنار آن یک روز مرخصی دارند. در کنیا به مادرها ۲ ماه مرخصی زایمان تعلق می‌گیرد و برای پدرها به دلیل تولد فرزند ۲ هفته مرخصی در نظر گرفته شده است.

شرایط نه‌چندان خوب در آسیا

آسیا ازجمله مناطق جهان است که برخلاف قاره‌هایی مانند اروپا با کاهش جمعیت مواجه نیست اما پیر شدن جمعیت در کشورهایی مانند چین و ژاپن به یک نگرانی جدی تبدیل شده و دولت‌ها سیاست‌هایی را برای تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری به کار گرفته‌اند.

با این حال آسیا در مقایسه با اروپا، آمریکا و حتی آفریقا دست و دلبازی چندانی در ارائه خدمات مربوط به زایمان، نظیر مرخصی و حقوق، ندارد. مادرهای ویتنامی می‌توانند از ۴ تا ۶ ماه مرخصی زایمان با حقوق کامل استفاده کنند.

اما در کشورهای دیگر این قاره مدت مرخصی زایمان کمتر از این حد است. در چین و کره‌جنوبی مادرها ۹۰ روز مرخصی زایمان با حقوق کامل دارند. در افغانستان هم مدت مرخصی برای مادرها همین مدت است. در ژاپن به مادرها برای زایمان 14 هفته مرخصی با 60 درصد حقوق داده می‌شود.

بی‌توجهی به پدران آسیایی

اما در هیچ‌یک از این کشورها از مرخصی برای پدرها خبری نیست. مادرهای اردنی و کویتی می‌توانند به 70 روز مرخصی زایمان با حقوق کامل بروند. مادرهای یمنی هم ۶۰ روز مرخصی زایمان دارند. در آذربایجان این رقم به ۱۲۶ روز می‌رسد و مادرهای عراقی ۶۲ روز مرخصی پس از زایمان می‌توانند داشته باشند.

مادرهای کویتی ۷۰ روز مرخصی دارند و لبنانی‌ها 7 هفته. در لبنان پدرها هم می‌توانند یک روز به دلیل تولد فرزندشان سر کار نروند. بحرین و امارات برای مادرها ۴۵ روز مرخصی زایمان در نظر گرفته‌اند اما در این کشورها هم خبری از مرخصی برای پدرها نیست.

این در حالی است که در کشوری مانند نروژ پدران نیز مانند مادران می‌توانند از 56 هفته مرخصی با حقوق استفاده کنند و امتیاز 3 سال مرخصی بدون حقوق برای پدران فرانسوی در نظر گرفته شده است.

در نیوزلند نیز پدران نوزادان تازه‌متولدشده 42 روز به مرخصی می‌روند. درواقع می‌توان گفت با وجود اینکه در آمریکا، کانادا، اروپا و آفریقا مزایایی برای پدران در نظر گرفته شده است، آسیا تنها قاره‌ای است که در آن هیچ‌گونه مرخصی برای پدران کودکان تازه‌متولدشده در نظر گرفته نشده است.

منبع: آتیه نو، حامد رسولی

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: