600 دختر فراري فقط در يك پايانه! سونامی دختران فراری

سلامت نیوز:مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهر تهران می گوید: مددکاران در گشت‌زنی‌های خود در پایانه‌ها نسبت به شناسایی دختران و پسران فراری وهمچنین در راه ماندگان و افراد بزهکار اقدام کرده و بر اساس شرایط‌شان آن‌ها را به خانواده بازپیوند داده یا به بهزیستی معرفی می‌کند و این در حالی است که سال گذشته در یکی از پایانه‌ها ۶۰۰ دختر فراری شناسایی شدند.

به گزارش سلامت نیوز، قانون نوشت:«در 10 نقطه تهران پايگاه‌هاي خدمات اجتماعي راه اندازي شده تا پذيراي افراد بي خانمان باشند». اين را مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهر تهران گفت وعنوان كرد كه در اين پايگاه‌ها از معتادان متجاهر گرفته تا برخي نوعروسان شهرستاني كه به تهران پناه آورده اند، پذيرش مي شوند.

در اين مراكز 10 گانه كه در فرحزاد، ترمينال غرب، راه آهن، ميدان هرندي، پياده راه 17شهريور ، محله اتابك ، ترمينال جنوب، حرم حضرت عبدالعظيم حسني و بهشت زهرا (س) راه اندازي شده‌اند، بي خانمان ها به مراكزي چون وزارت بهداشت، بهزيستي، كميته امداد و … معرفي شده تا خدمات جانبي به آن‌ها داده شود. از زمان فعاليت اين پايگاه‌ها، دختران جوان و نوعروساني كه دچار ازدواج تحميلي و اجباري در شهرستان شده بودند، به پايگاه‌هاي خدمات اجتماعي پناه آورده و خواستار كمك شده بودند. كارشناسان پايگاه‌ها نيز، آن‌ها را به مراجع مرتبط معرفي كرده تا سرگردان نشوند.

«رضا قديمي» اين مطالب را در جريان ارائه گزارش فعاليت‌هاي سازمان خدمات اجتماعي اعلام كرد و اظهاركرد كه اين مراكز مجموعا ظرفيت پذيرش اوليه 500 نفر را داشته و توانسته عامل موثري در گسترش بيشتر آسيب‌هاي اجتماعي در پايتخت باشد.

600 دختر فراري در يك پايانه!

مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهر تهران در تشريح فعاليت‌ها و خدمات اين پايگاه‌ها مي‌گويد: مددکار خانم و آقا و همچنین روان‌شناس در این پایگاه‌های خدمات اجتماعی فعالیت دارند و با گشت‌زنی در این محلات ذکر شده، نسبت به شناسایی افراد آسیب دیده و آسیب پذیر اقدام می‌کنیم؛ به‌گونه‌ای که این مددکاران در گشت‌زنی‌های خود در پایانه‌ها نسبت به شناسایی دختران و پسران فراری وهمچنین در راه ماندگان و افراد بزهکار اقدام کرده و بر اساس شرایط‌شان آن‌ها را به خانواده بازپیوند داده یا به بهزیستی معرفی می‌کند و این در حالی است که سال گذشته در یکی از پایانه‌ها ۶۰۰ دختر فراری شناسایی شدند.

وي در ادامه با اشاره به وضعيت خدمات رساني به آسيب ديدگان اجتماعي در پايتخت با بيان اينكه به طور كلي 77 مركز در شهر تهران به آسيب ديدگان اجتماعي خدمات رساني مي كنند، اظهار مي دارد:‌ سازمان خدمات اجتماعی که زیر نظر شهرداری تهران فعالیت می‌کند، دارای ۷۷ مرکز است که با ظرفیت ۱۳ هزار نفر به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می‌کند.

وی با بیان اینکه ۱۵ مددسرا در مناطق ۱، ۲، ۴، ۵، ۸، ۹، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۷، ۱۸ و ۲۲ فعالیت می‌کنند، گفت: ظرفیت این مددسراها ۳۰۰۰ نفر است و از آنجایی که ۸۰ درصد مراجعه کنندگان معتاد هستند، خدمات کاهش آسیب نیز به آن‌ها ارائه خواهد شد و در صورتی که این افراد مایل به ترک اعتیاد باشند نیز، به صورت رایگان به مراکز بهبود معرفی می‌شوند. مددسراها برای خواب معتادان در نظر گرفته شده است و این در‌حالی است که دو سامان‌سرا در اسلامشهر و لویزان با ظرفیت ۵۰۰ نفر برای نگهداری افرادی که از جامعه رانده شده‌اند، وجود دارد که این افراد جمعی از آسیب‌ها را دارند و هیچ سازمان و ارگان و حتی خانواده‌هاي‌شان توانایی پذیرش آن‌ها را ندارند.سال گذشته، اولین بار بود که حتی یک مورد فوتی کارتن خواب بر اثر سرمازدگی ثبت نشد؛ درحالي که در سنوات گذشته تا روزی ۱۵ الی ۱۶ نفر آمار فوتی در زمانی که دمای هوا منفی بود، گزارش شده است؛ اما در سال ۹۵ با اقدامات ابتکاری همچون استقرار ۱۵۰ اتوبوس سیار، این آمار به صفر رسید.

تحصيل كودكان كار

يكي از موضوعات مهم در آسيب هاي اجتماعي پايتخت، دوري كودكان كار از تحصيل است كه در اين باره ، «قديمي» به توسعه فعاليت مدارس صبح رویش اشاره و تاكيد مي كند: در مراکز نگهداری کودکان که پرتو نام دارد، با کودکانی مواجه شدیم که سواد لازم را ندارند، اما سن آن‌ها نیز برای رفتن به مدرسه افزایش یافته و در واقع کودک بازمانده از تحصیل هستند. به همین دلیل چهار مدرسه در مناطق ۱۲ و ۱۷ با ظرفیت ۸۰۰ نفر ایجاد شد تا این افراد بتوانند به مدرسه بروند.وی همچنین با بیان اینکه ۲۴ مرکز بهاران با ظرفیت ۲۵۰۰ نفر در مناطق ۲۲ گانه تهران دایر شد، گفت: در مرحله اول ۱۶۷۰ نفر پذیرش شدند که ۴۳۰ نفر از آن‌ها به آغوش گرم خانواده باز گشتند که البته برخی می‌گویند این تعداد کم است اما در حوزه آسیب‌های اجتماعی، بازگشت ۳۵ درصد از معتادان به کانون خانواده، یک کار ویژه و فوق‌العاده است.

هر چند همان‌گونه که در همه رشته‌های اجتماعی اختلاف نظر در مورد نحوه ورود وجود دارد، در مورد فعالیت مراکز بهاران نیز اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما به نظرمان به دلیل موفقیت روز افزون این مراکز، باید چنین مراکزی در سایر استان‌ها نیز دایر شود. قدیمی با بیان اینکه ۱۶ مرکز پرتو ویژه کودکان با ظرفیت ۳۰۰۰ نفر وجود دارد، گفت: اصل بر پیشگیری است و معتقدیم اگر همه سازمان‌ها و ارگان‌ها در حوزه فرهنگی و پیشگیری خوب کار کنند، دیگر نیازی به مددسرا و سامان سرا نخواهیم داشت و بر همین اساس سعی کردیم تا با قبول این کودکان که عمدتا از حضور مادر و پدر محروم هستند، در مراکز استفاده کرده و خدماتی را به صورت نیمه وقت با کمک خیریه‌ها به آن‌ها ارائه ‌کنیم.وی در ادامه با تشریح وضعیت سامان‌سراهای شهرداری تهران با بیان اینکه برخی بیمارستان‌ها در پایتخت خدمات ملی ارائه می‌کنند، گفت: دو همراه سرا در مناطق سه و 6 با ظرفیت ۴۰۰ نفر ایجاد شده است و دو مجوز نیز به مناطق ۱۱ و منطقه همجوار برای پوشش همراهان بیمار بستری شده در بیمارستان فارابی ارائه می‌دهد.قدیمی با بیان اینکه ظرفیت این ۷۷ مرکز، ۱۷ هزار نفر است که با توجه به فصول خاص تا ۲۰ هزار نفر نیز خدمات ارائه می‌شود، گفت: جالب است بدانید که دو تا سه میلیارد تومان هزینه پزشکی بابت پذیرش معتادانی که در مددسراها به سر می‌برند، پرداخت شده و چندین عمل آپاندیس و حتی عمل قلب باز برای این افراد انجام شده است.

لزوم ایجاد مرکزی ویژه براي دانش آموزان معتاد

قدیمی در ادامه با بیان اینکه باید یک مرکز پرتو یا بهبودی ویژه دانش آموزان و دانشجویان معتاد ایجاد شود، گفت: همینجا اعلام خطر می‌کنیم که سن ابتلای دانش آموزان و دانشجویان به اعتیاد کاهش یافته و باید این افراد دارای مراکز خاص شوند.

وی همچنین در واکنش به سخنان یکی از اعضای شورای شهر مبنی بر اینکه از اعضای بدن کودکان کار سوء استفاده می‌شود، گفت: این عضو شورای شهر یک فعال اجتماعی است و در این زمینه صاحب نظر هستند و من در خصوص سخنان اخیر وی اظهار نظری نمی‌کنم.وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شهرداری تهران هیچ ابزاری برای جمع آوری کودکان متکدی زیر ۱۸ سال ندارد، گفت: ما برای مردان و زنان بالای ۱۸ سال که اقدام به تکدی‌گری می‌کنند، سامان‌سرا راه‌اندازی کرده و بر اساس احکام قضایی3 تا 6 ماه آن‌ها را نگهداری کرده یا آن‌ها را به شهرهای‌شان باز می‌گردانیم اما در مورد جمع آوری کودکان، ابزار و دستوری نداریم.

وی با بیان اینکه متکدیان در برخی معابر و چهارراه‌های شهر، ۴۰۰ هزار تا چهار میلیون تومان درآمد دارند، گفت: اگر ابزار قانونی برای جمع‌آوری آن‌ها وجود نداشته باشد، روز به روز تعدادشان افزایش می‌یابد.

سلامت نیوز: سونامی دختران فراری

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: