او ايستاده تنها، بر فراز تنهايي خودش و تنهايي زنان مینا خانی

دختر انقلاب يا هر چيزي كه صدايش مي كنند، در حركتي سمبليك به روح يك نياز جمعي پاسخ داد. تنهايي او در اين حركت بازنمايي بسيار نماديني دارد. او ايستاده تنها، بر فراز تنهايي خودش و تنهايي زنان در مورد مبحث حجاب اجباري به عنوان يكي از ابتدايي ترين قوانين ضد زني كه از ابتدايي ترين حقوق زنان را از آن ها گرفته است. دختر انقلاب حتي تيپي به معناي عام از «زن» را در نوع پوشش خودش بازنمايي نمي كند، با لباس هايي «زنانه»، آرايشي «زنانه»، كفشي «زنانه». اينطور بازهم اين را بازنمايي مي كند كه سركوب سيستماتيكي كه زنان در ايران تجربه مي كنند ربط خيلي بي واسطه اي به ترم هاي سياليت جنسيت هم ندارد. او زن است، بر اساس بيولوژي زنانه و به واسطه ي اين بيولوژي در ان خطه شيوه اي از سركوب را تجربه مي كند كه باز ويژگي اجتماعي و وجه ي اجتماعي تجربه ي زن بودن او را منحصر به فرد مي كند.

او تنهاست، يك تكه چوب دارد كه روسري سفيدي را به او بسته، از قالب سلفي گرفتن از خودش در فضايي بسته تر و يواشكي تر درامده و قامت راست كرده با همان چوب تا در همان حين كه بسياري از مردان از او عكس يا فيلم مي گيرند دستگير شود.

در تمام اين چند روز همزماني اعتراضات سراسري و تنهايي يك زن احساس غريبي را انعكاس مي دهد. اين تنهايي و اين همزماني هم به صورت سمبليك ياداور خيلي چيزهاست، ان هم اينكه به محض اصرار ورزي و برون ريزي اين تنهايي سر يكي از مسائل زنان مي تواند اين تنهايي از تنهايي حسي دروني كاملن تبديل به تنهايي بيروني و واقعي بشود.

فمينيسم و برابري زن و مرد و تئوري سياليت جنسيت به هيچ عنوان به معناي انكار تجربه هاي زنانه و مردانه نيست، چنين خلطي از مبحث تنها به خدمت ارتجاع مي آيد.

اشاره به تنهايي زنان در مطرح كردن مسائلشان از واقعيتي مادي نشات مي گيرد و واكنشي كه به سرعت با برچسب هويت چنين اشاره اي را در نطفه خفه مي كند، در بهترين حالت برخوردي سهل انگارانه با مساله است

بر گرفته از فیس بوک

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: