خواستار آزادی بی‌قید و شرط زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم بیانیه‌ی جمعی از فعالان حقوق زنان در محکومیت سرکوب گسترده‌ی فعالان اجتماعی

«آن‌قدر عزا بر سرمان ریخته‌اند که فرصت زاری کردن نداریم، پیام دقیق به ما رسیده است، خفه می‌کنیم ما هم حاضریم، مگر قرار نیست که برای جامعه‌ی مدنی و آزادی بیان قربانی بدهیم، حاضریم.»

درحالی‌که سایه‌ی شوم مسائل اقتصادی و معیشتی ناشی از سیاست‌های خصوصی‌سازی و محدود کردن روزافزون خدمات بهداشتی، آموزشی و… رایگان، رانت و فساد روزافزون داخلی، تحریم‌های خارجی و خطر بروز جنگ هر روز بر سر مردم گسترده‌تر می‌شود، شاهد افزایش اعتراض‌های مردمی در قالب تجمع، تشکل‌یابی، اعتراضات صنفی و … هستیم؛ اما حاصل این اعتراض‌های برحق چیزی نبوده است مگر افزایش فشارهای سازمان‌یافته بر روی اقشار مختلف مردم و فعالان اجتماعی و سلب حق هرگونه تجمع و تشکل‌یابی از آنان.

این روزها فعالان حقوق زنان، فعالان قومیتی و ملیتی، فعالان حقوق کودک و اقلیت‌ها، فعالان محیط زیست، معلمان، کارگران، دانشجویان، خبرنگاران، نویسندگان، هنرمندان و… به اشکال گوناگون مورد بازخواست و بازجویی و تفتیش گسترده قرار گرفته‌اند: احضار تلفنی و کتبی که به‌عنوان ابزاری برای کنترل فعالان به ‌کار می‌رود؛ بازداشت به اتهامات واهی ازجمله اتهام جاسوسی و گاهی صرفاً به خاطر شرکت در یک تجمع مسالمت‌آمیز در برابر مجلس، وزارت کار و … در اعتراض به تبعیض‌های موجود علیه زنان از جمله دستمزد نابرابر، حق پوشش و حق بر بدن، مخالفت با خصوصی‌سازی آموزش، درخواست پرداخت حقوق معوقه خود و غیره؛ اقدامات سازمان‌یافته‌‌ی رسانه‌ای و پرونده‌سازی چه در رسانه‌های رسمی چه شبکه‌های اجتماعی جهت ایجاد رعب و وحشت در جامعه، تهدید دیگر فعالان و تخریب چهره متهمان آن هم پیش از صدور احکام نهایی؛ بازداشت و صدور حکم‌های سنگین برای وکلای حقوق بشری که زندانیان را از ابتدایی‌ترین حق یعنی حق دسترسی به وکیل محروم و در برابر دستگاه قضایی بی‌دفاع‌ کرده است؛ تمدید قرار بازداشت پس از اتمام بازجویی‌ها که عموماً بدون حق دسترسی به وکیل انجام می‌شود؛ محرومیت زندانی از حقوق اولیه‌ای همچون حق دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی، تماس تلفنی یا داشتن ملاقات‌های منظم حضوری با خانواده‌ی خود؛ تحمیل بخش اعظم هزینه‌ی زندان و هزینه‌های درمانی و بهداشتی حین بازداشت به دوش زندانی و خانواده‌اش از یک سو و قطع منبع معیشتی زندانی به طور مستقیم از طریق قطع حقوق از سوی دیگر؛ تعیین وثیقه‌های بسیار سنگین یک میلیاردی و دو میلیاردی نامتناسب با اتهام برای فعالان که معمولاً خانواده‌های بسیاری از زندانیان از تأمین آن عاجزند و حتی اگر وثیقه تأمین هم بشود با کارشکنی نیروهای امنیتی باز هم از سوی قاضی پذیرفته نمی‌شود. همچین شاهد تبعیض‌ها و خشونت‌های روزافزون علیه اقلیت‌های دینی و مذهبی ازجمله درویشان و بهاییان هستیم. علاوه بر این‌ها خشونت سیاسی علیه اقلیت‌های قومی و ملی و مذهبی که در مناطق خود از محرومیت‌های ساختاری و تبعات بحران‌های زیست‌محیطی رنج می‌برند خشونتی مضاعف است و در این شرایط سکوت خبری و دسترسی کمتر به رسانه‌‌ها سرکوب فعالان در این مناطق را تسهیل و تشدید می‌کند. زندانیان زن نیز تحت ‌فشاری دو چندان قرار دارند زیرا نهادهای امنیتی با وارد کردن انواع اتهامات اخلاقی به آنان سعی در شکستن زندانی و تحقیر خانواده‌ها دارند. فشار بر مادران زندانی از طریق محروم کردن آنان از تماس و ملاقات با فرزندان‌شان رویه‌ای رایج است که در کنار فشار اجتماعی که به‌طور خاص متوجه مادران زندانی است دوران زندان و سرکوب را برای این زنان به مراتب دشوارتر می‌کند. زندانیان زن گروه‌های اقلیت در سکوت خبری به شکل حادتری تمام این فشارها را متحمل می‌شوند.

مزه‌ی شیرین عدالت شعاری بود که رئیس جدید قوه‌ی قضاییه با آن به سرکار آمد، یکی دیگر از نمونه‌های بی‌شمار این شعار صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی از سوی دادگاه است. چنان‌که اخیراً شاهد بوده‌ایم برای تعدادی از فعالان حقوق زنان، دانشجویی، کارگری، روزنامه‌نگاران، نویسندگان، و هنرمندان حبس‌های طولانی‌مدت همراه با مجازات شلاق صادر شده است و بسیاری دیگر از بازداشتیان نیز منتظر برگزاری دادگاه‌های خود بلاتکلیف باقی مانده‌اند. بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی این روزها علی‌رغم مدت زیادی که در زندان گذرانده‌اند از حق استفاده از مرخصی در دوران زندان خود محروم هستند. این‌ها تنها نمونه‌های کوچکی از رویه‌های امنیتی و قضایی است که این روزها فعالان مدنی با آن رو به رو هستند.

ما جمعی از فعالان حقوق زنان و دیگر فعالان اجتماعی نگران آینده‌ی رویه‌ی پیش‌گرفته‌شده در دستگاه اطلاعاتی و قضایی هستیم و ضمن محکومیت این روال و تأکید بر حق تشکل‌یابی و اعتراض، خواستار آزادی بی‌قید و شرط زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم که به دلیل طرح مطالبات برحق مدنی، صنفی و شرکت در تجمعات مسالمت‌آمیز و قانونی با احکام سنگین پشت میله‌های زندان زندگی خود را سپری می‌کنند.

برای امضای این فراخوان به لینک زیر مراجعه فرمائید:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3ypNYEb-a57IaXLAIfZ_5fzIiFHiVo18AuJIlnwg7iahj4g/viewform

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: